Automatyka przemysłowa – trendy na 2018 rok.

Z roku na rok możemy obserwować jak szybko postępuje i zmienia się nowoczesna technologia. Rynek automatyki coraz bardziej się rozrasta sprawiając, że najnowsze rozwiązania w tym obszarze są wprowadzane bardzo szybko do naszego życia.  Jakich zmian i jakich trendów możemy spodziewać się w 2018?

Sztuczna inteligencja w fabrykach.

Mimo, że badania nad sztuczną inteligencją trwają już wiele lat, w ostatnim czasie nabierają one szybkiego tempa. Zgodnie z twierdzeniem naukowców, sztuczna inteligencja już wkrótce będzie nas otaczać niemal w każdym miejscu. Znajdzie ona zastosowanie przede wszystkim w fabrykach i wytwórniach, gdzie znacznie wpłynie na poprawę szybkości i efektywności w zakresie produkcji. Trwają prace nad rozwojem sztucznej inteligencji w tym kierunku aby roboty przemysłowe mogły samodzielnie podejmować odpowiednie decyzje, uczyć się oraz dokładniej postrzegać i obserwować otoczenie.

Upowszechnienie IIoT

Zastosowanie IIoT (ang. Industrial Internet of Things) czyli Przemysłowego Internetu Rzeczy, niesie ze sobą wiele korzyści dlatego nic dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie tej technologii. Zautomatyzowana wymiana danych między wykorzystywanymi w firmie obiektami pomiarowymi, urządzeniami rejestrującymi czy sterownikami istotnie wpływa na wydajność zwłaszcza w przypadku większych zakładów. W 2018 roku wykorzystanie IIoT będzie wkraczało na wyższy poziom, gdyż Przemysłowy Internet będzie stosowany do optymalizacji pracy maszyn. Wprowadzenie odpowiednich algorytmów umożliwiających zebranie i analizę danych odnośnie pracy poszczególnych maszyn może przyczynić się  do znacznego ułatwienia kontroli eksploatacji urządzeń wykorzystywanych w zakładach produkcyjnych.

Prawo Moore’a zostało obalone.

Empiryczne prawo Moore’a, wynikające z obserwacji, że w układzie scalonym optymalna liczba tranzystorów podwaja się co dwa lata, według najnowszych doniesień już nie jest aktualne. Współzałożyciel Nvidia Corporation Jen-Hsun Huang, zauważa że obecnie liczba  tranzystorów w procesorach do ogólnego przeznaczenia zwiększa się w ciągu roku o 50% podczas gdy poprawa wydajności rośnie jedynie o 10% . Nowe technologie znacząco zwiększają możliwości przetwarzania sygnałów dla szybkich modułów wejść/wyjść.

trendy w automatyce

Elektryczne pojazdy nie tylko na drogach.

Wykorzystanie energoelektroniki i napędów elektrycznych znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku pojazdów drogowych. Intensywne badania skierowane na rozwój pojazdów całkowicie elektrycznych przyczynia się do wzrostu całej powiązanej z nimi infrastruktury. Najnowsze odkrycia technologiczne coraz częściej  wykorzystane są do ulepszenia bądź usprawnienia urządzeń na co dzień służących w celach produkcyjnych w fabrykach.

Automatyzacja procesów produkcyjnych

Mimo, że na świecie całkowita automatyzacja procesów produkcyjnych wykorzystywana jest od lat, w Polsce wiele fabryk wciąż nie stosuje tej technologii. Według badań w naszym kraju obecnie w pełni zautomatyzowanych zakładów jest jedynie 15%. W bieżącym roku ma się to zmienić. Automatyzacja umożliwia szybkie przetwarzanie danych i skuteczne połączenia między urządzeniami, co skutkuje lepszą wydajnością, a same produkty szybciej trafiają w ręce właściciela.

Aplikacje oparte na IioT.

Komunikacja między urządzeniami przy użyciu aplikacji i możliwość otrzymania konkretnych informacji jakich zmian dokonać, aby usprawnić pracę danego urządzenia w fabryce jest już możliwa dzięki wprowadzonemu przez Schneider Electric systemu EcoStruxure. Owy system określany jest jako otwarta interoperacyjna architektura, dzięki której możliwe jest tworzenie odpowiednich aplikacji opartych na IIoT czyli na  Przemysłowym Internecie Rzeczy. Osoba zarządzająca zakładem produkcyjnym na bieżąco może otrzymywać czytelne dane np. poprzez urządzenie mobilne. Tak wygodne rozwiązania zagwarantują sprawne i efektywne działanie całej fabryki, bez konieczności poświęcania mnóstwa czasu.