Części do maszyn rolniczych wysokiej jakości – doradzamy, gdzie je znaleźć

Nie ulega wątpliwości, że podobnie jak w przypadku wszelkich sprzętów i maszyn budowlanych, tak i w kwestii maszyn rolniczych kluczową rolę odgrywają ich poszczególne komponenty.

Sprzęt rolniczy nie jest używany raz na jakiś czas – on pracuje właściwie non stop. Z tego też względu rolnikom zależy przede wszystkim na jego bezawaryjności i odpowiedniej sprawności, którą zapewnić może wyłącznie regularne serwisowanie. Tutaj jednak pojawia się pewien problem: oryginalne części są drogie, a z pracą w tak niepewnych warunkach, rolników często nie stać na markowe części do wszystkich posiadanych maszyn. W takim wypadku stawia się na zamienniki. Wiadomo jednak, że jeden zamiennik nie jest równy innemu. Dlaczego warto stawiać na te wyższej jakości?

Nie wszędzie da się oszczędzić

części do maszyn rolniczych

Wybierając pomiędzy częściami zamiennymi a oryginalnymi należy zastanowić się na co tak naprawdę liczymy wybierając poszczególne z nich. Jeśli oszczędzanie jest tym, na czym zależy ci przede wszystkim, prawdopodobnie postawisz na części zamienne. I słusznie, bo faktycznie są one tańsze i bardzo często równie dobre, co oryginały.

Rynek części zamiennych jest zalewany zarówno dobrymi jakościowo produktami, jak i oczywistymi podróbkami, które do niczego się nie nadają.

Decydując się więc na części zamienne warto rozejrzeć się za tymi wysokiej jakości. Co to oznacza? Spora partia części zamiennych do danych maszyn jest produkowana w tych samych fabrykach, co części oryginalne. Niewielka różnica polega jednak na tym, że zamienniki nie posiadają oficjalnego certyfikatu marki i nie są oznaczone jego logo. To jednak nie spisuje ich automatycznie na straty jakościowe. Wybierając część zamienną warto zatem sprawdzić skąd dokładnie pochodzi i porównać tę wiedzę z informacjami o produkcji na potrzeby producenta. Jeśli część zamienna pochodzi z tej samej fabryki, istnieje duża szansa, że jest ona równie dobra. Zamiennik taki nie będzie oczywiście najtańszym na rynku, jednak nie będzie też równowarty częściom oryginalnym.

Niska cena, niska jakość

Na dole drabinki rynkowej zamienników znajdują się z kolei części, które są ewidentnie próbą podrobienia części oryginalnej. Ich wykonanie odbiega jednak od pewnych standardów i choć cena może kusić, części takie nie są w żaden sposób korzystną inwestycją. Wystarczy policzyć wydatki związane z zakupem tanich części zamiennych oraz jednej, przewyższającej ją jakościowo części. Różnica początkowo jest kolosalna, jednak tą tanią część będziemy zmuszeni wymieniać znacznie częściej.

części do ciągników sklepWysokiej jakości zamienniki pozyskiwane od zaufanych producentów i punktów sprzedaży to gwarancja, że nowa część posłuży przez kolejne kilka miesięcy, a nawet lat i nie będzie przyczyną usterek kolejnych elementów sprzętu. Warto tu przecież wspomnieć, że żadna z części maszyny rolniczej nie jest zupełnie niezależna – usterka jednego elementu może pociągnąć za sobą kolejne problemy. Dlaczego zatem narażać działanie całej maszyny dla jednej części zamiennej pochodzącej z wątpliwego źródła? Czasem warto nieco dopłacić i zyskać wysoką jakość, niż porywać się na najtańsze komponenty na rynku.

Drogo, a jednak nie za dobrze

Krytycy mogliby w tym miejscu powiedzieć, że przecież jakość nie jest tożsama z ceną i deklasowanie tanich zamienników wyłącznie za to, że nie przekroczyły pewnego progu cenowego jest niezasadne. Słusznie, dlatego pragniemy zaznaczyć, że cena to nie jedyne na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie części zamiennych. Żyjemy w szczęśliwej dobie Internetu, gdzie na sprawdzenie informacji i rekomendacji dotyczących konkretnej części nie potrzeba poświęcać zbyt wiele czasu. To z kolei wyraźny i jednoznaczny sygnał, by przed zakupem nieznanej dotąd części zamiennej sprawdzić jej status w sieci.

Czy polecają ją inni rolnicy? Czy jest często kupowana? Czy działa jak należy? O poradę warto zapytać również mechanika, który zajmie się wymianą danego elementu. Oni również wiedzą, które części zamienne są warte twojej uwagi. Pamiętaj – wysokiej jakości element oznacza większy jednorazowy wydatek, ale również większą pewność o tym, że twoja maszyna przetrwa spokojnie najbliższy sezon na polu.

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości części zamiennych do maszyn to polecamy zapoznać się z  ofertą rolniczo-technicznego supermarketu internetowego Dojczfar.