Czy warto kupić piec na pellet?

Wybór systemu centralnego ogrzewania to jeden z najważniejszych etapów budowy lub modernizacji domu. To od tego systemu zależy komfort mieszkania i to czy domownicy zawsze będą mieli zapewnioną ciepłą wodę użytkową. 

Z tego względu decyzje tą trzeba dobrze przemyśleć i po zapoznaniu się z tematem wybrać najbardziej opłacalne rozwiązanie. W Polsce od pewnego czasu sporym zainteresowaniem cieszą się kotły na pellet, które oferują bardzo wydajną pracę przy jednocześnie niskiej emisji spalin.

Czym jest pellet?

Pellet to paliwo opałowe, które produkowane jest z różnych odpadów drewnianych takich jak rozdrobnione drewno, trociny, zręby, wióry itp. Tego typu materiał sprasowywany jest pod wysokim ciśnieniem i występuje pod postacią granulatu.

Wartość opałowa pelletu jest taka sama jak drewna, jednak przez to, że ma on niską zawartości wilgoci, jest on bardzo wydajnym opałem, który dodatkowo emituje niewielką ilość szkodliwych związków. Opał ten zaliczany jest również do odnawialnych źródeł energii, a po spaleniu pozostaje po nim bardzo mało popiołu.

Wady pieców na pellet

Do wad pieców na pellet można zaliczyć z pewnością ich cenę, która zaczyna się od około 8000 zł i może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych oraz koszty eksploatacyjne, w tym również opłaty za opał. Jednak warto także, pamiętać, że koszty te dość szybko się zwrócą, ponieważ ogrzewanie domu pelletem jest bardzo wydajną metodą, która z pewnością przyniesie wiele korzyści.

Kolejną wadą dla wielu osób może być konieczność wydzielenia specjalnego miejsca na przechowywanie pelletu. W tego typu pomieszczeniu muszą panować ściśle określone warunki, ponieważ nie można dopuścić do tego, aby opał zawilgotniał, ponieważ wtedy straci on swoje właściwości. Za każdym razem należy także kupować pellet najwyższej jakości, ze sprawdzonych źródeł.

Tylko w taki sposób kocioł będzie pracował z pełną wydajnością i odpłaci się bezawaryjną pracą przez bardzo długi czas. Minusem kotłów na pellet może również być konieczność ich regularnego czyszczenia, jednak jest to wada wszystkich kotłów na paliwa stałe.

Zalety pieców na pellet

Zalety kotłów na pellet wynikają w głównej mierze z właściwości samego opału. W kotłowni nie mamy sadzy, brudu, a ilość generowanego podczas spalania popiołu jest bardzo niewielka. Ponadto tego typu popiół można wykorzystać jako nawóz mineralny w ogrodzie, ponieważ ma on bardzo dobre właściwości użyźniające glebę. Pellet występuje w formie granulatu, więc jego przechowywanie również nie jest zbyt problematyczne, ponieważ nie zajmuje za dużo miejsca.

Nowoczesne kotły na pellet to zaawansowane technologiczne urządzenia, które większość pracy wykonują automatycznie. Przez to są one praktycznie bezobsługowe. Jedynymi obowiązkami właściciela jest regularne czyszczenie kotła oraz dokładanie opału do zasobnika, który jest na tyle duży, że paliwa wystarczy przynajmniej na kilka dni ogrzewania.

Kocioł tego typu posiada automatyczną zapalarkę, przez co może się samoistnie włączać w przypadku gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie poniżej ustawionej wartości. Podajnik również jest automatyczny, przez co piec samodzielnie będzie dokładał opał do paleniska według potrzeb. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala oszczędzić sporo opału i ogrzewać dom w optymalny sposób.

Dodatkowo nowoczesne kotły wyposażone są w sterownik, który pozwala na zarządzanie pracą centralnego ogrzewania, a w najbardziej zaawansowanych modelach możliwe jest nawet sterowanie kotłem za pomocą smartfonu czy tabletu.

piec na pellet

Kiedy warto zainwestować w piec na pellet?

Piec na pellet jest dobrym rozwiązaniem szczególnie wtedy gdy nie mamy możliwości przyłączenia domu do sieci gazowej. Ten system ogrzewania zapewni bardzo dobrą wydajność, przy niewielkim zużycia opału i bardzo niskiej emisji szkodliwych związków do atmosfery. Będzie to również bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które szukają systemu niewymagającego zbyt skomplikowanej obsługi.

W odpowiedzi na pytanie czy warto kupić piec na pellet odpowiedź jest bardzo prosta. Kotły na pellet sprawdzą się w tym przypadku idealnie, ponieważ ich obsługa ogranicza się do dokładania opału do zasobnika oraz oczyszczania pieca raz na jakiś czas z popiołu, którego i tak nie ma zbyt wiele, ponieważ dobrej jakości pellet o niskiej wilgotności spala się praktycznie w 100%.