Dioda LED – dokładny opis działania

Lampy przemysłowe LED posiadają coraz większą rzeszę zwolenników. Odkrycie technologii LED jest przez bardzo wiele osób uznawane za przełomowe dla całej branży zajmującej się produkcją oświetlenia. Grupa osób sceptycznie nastawiona do tego rozwiązania zarzuca producentom, że ceny diod LED jak i samych lamp są zbyt duże, przez co instalacje tego typu się nie opłacają. Czy jest to prawda? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w drugiej części artykułu, a teraz skupimy się na opisaniu, czym tak w ogóle są LEDy.

Lampy LED oparte na najnowszych technologiach mogą działać nawet do 100000 godzin, co jest wynikiem nie do osiągnięcia w przypadku zwykłych żarówek.

Jak się okazuje, praktycznie każdy z nas słyszał o tego typie oświetleniu biur bądź hal. Jest to wynalazek stosunkowo młody, który dopiero od niedawna stosowany jest w skali przemysłowej do oświetlania powierzchni praktycznie każdego typu – od ulic miast przez hale produkcyjne aż po biura czy galerie handlowe. Dlaczego akurat lampy LED? Wielu zwolenników, jak najważniejszy argument, wymienia fakt, że to rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska. Jest to oczywiście prawda, gdyż popularne LEDy pobierają o wiele mniej energii, przez co zmuszają nas do jej mniejszej produkcji.

Czym dokładnie są diody LED?

Profesjonalnie nazywamy je diodami elektroluminescencyjnymi. Rozwiązanie opiera się na rekombinacji promienistej nośników w strukturze półprzewodnikowej nazywanej chipem. Przeważnie dioda emituje światło w jednym kolorze – najpopularniejszym z nich z pewnością jest kolor biały. Oprócz generowania światła, diody wydzielają także ciepło. W celu odprowadzenia nadmiaru ciepła stosuje się specjalne obudowy, które przy mocach poniżej 0,25W jest całkowicie wystarczalna. Przy większych mocach powinny posiadać system chłodzenia oparty na miedzianych powierzchniach bezpośrednio pod diodą.

oswietlenie_led

W przypadku zastosowania diod PowerLED należy użyć specjalistycznych radiatorów, których zadaniem jest odpowiednie rozproszenie ciepła w powietrzu. Sprawność oddawania ciepła mierzona jest w rezystancji termicznej danego materiału, którą wyrażamy w stopniach Kelvina na wat mocy wydzielonej.

Oświetlenie LED – czy warto?

W naszym kraju można zauważyć trend przechodzenia ze standardowych metod oświetlenia na oświetlenie typu LED. Jak dowodzą badania, żywotność diod LED jest kilkukrotnie dłuższa niż w przypadku tradycyjnych lamp. Lampy LED do biur oparte na najnowszych technologiach mogą działać nawet do 100000 godzin, co jest wynikiem nie do osiągnięcia w przypadku zwykłych żarówek. Dodatkowo lampy przemysłowe LED słyną z małego poboru energii, dzięki czemu osoby z nich korzystające mogą zaoszczędzić naprawdę spore sumy tylko i wyłącznie z tytułu ich zamontowania. Przeciwnicy wskazują jednak na to, że LEDy są o wiele droższe od standardowego oświetlenia. Rzeczywiście jest to prawdą, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę kwoty, które możemy zaoszczędzić w późniejszym etapie eksploatacji, to oprawy przemysłowe LED wciąż są bezkonkurencyjne. Najbardziej znaną polską firmą produkującą oświetlenie LED jest Luxon. Na stronie Luxon.pl znajdziemy wiele ciekawych projektów opraw świetlnych, które mogą posłużyć za inspirację.