W każdym domu lub poza nim możemy zaaranżować różne ciekawe miejsca. Jeżeli marzy nam się altanka w ogrodzie z miejscem na grillowanie z rodziną, nie ma z tym większego problemu. Możemy wznieść konstrukcję samodzielnie lub też kupić gotową altanę i tylko złożyć ją w całość. W domu, któryś z nieużywanych pokoi ma okazję stać się niewielką siłownią. W piwnicy możliwe jest stworzenie znakomitego warsztatu do wykonywania wszelkich niezbędnych prac.
Kolejną możliwością jest zaaranżowanie domowej sauny. Nie jest to wcale tak drogie jak może się wydawać. Istnieją również dwa sposoby na zaprojektowanie i wykonanie tego miejsca relaksu.
Zrób to sam
Pierwszym sposobem jest samodzielne zaprojektowanie i stworzenie sauny. Pierwszym krokiem jest wybranie pomieszczenia. Najlepiej, jeżeli będzie dawało możliwość bezpośredniego wyjścia na taras, lecz bez tego też można sobie poradzić. Najważniejsza jest dobra wentylacja, która pozwoli powietrzu swobodnie krążyć po kabinie i bez przeszkód cyrkulowało do pomieszczenia, do którego jest odprowadzane. Najlepsza do budowy sauny jest łazienka, lecz jeżeli nie możemy jej przerobić to inne pokoje też będą dobre. Na dobrą sprawę potrzebujemy minimalnie 1, 5 mkw.
- Kolejne kroki to dociągnięcie zimnej wody do sauny parowej, do tradycyjnej wystarczy jedynie prąd.
- Jeżeli w łaźni parowej chcemy mieć natrysk, bo nie daje nam możliwości wyjścia na zewnątrz, konieczna będzie jeszcze ciepła woda.
- Do tego dochodzi odpływ kanalizacyjny.
- Po podłączeniu mediów konieczne jest wykończenie, wykonanie termoizolacji a następnie obłożenie jej drewnianymi panelami i wykonanie podłogi z płytkiego kamienia.
Praca zlecona
Opis własnoręcznego wykonania wydaje się prosty, lecz jeżeli ktoś nie zna się na tego typu pracach to może sobie nie poradzić. Na szczęście są inne sposoby. Możemy zlecić zaprojektowanie i przyszłe wykonanie sauny profesjonalnej firmie. Jej projektanci będą w stanie zaadaptować niemal każde pomieszczenie. Wszystko dokładnie zmierzą i idealnie dopasują. Możemy liczyć na urządzenia grzewcze najwyższej, jakości.
Mamy też dostęp do różnych rodzajów łaźni jak chociażby najpopularniejsza wersja fińska. Coraz większe uznanie zyskuje również wersja infrared gdzie elementem grzewczym są promienniki podczerwieni. Co ważne nie będziemy musieli sami się zajmować montażem, wystarczy, że wybierzemy właściwe pomieszczenie. Koszty będą większe, lecz wysoka, jakość gwarantowana.
Dwie drogi, jeden efekt
Jak widać istnieją dwie drogi do zbudowania funkcjonalnej sauny w domu. Możemy zająć się tym własnoręcznie, jeżeli mamy na to czas i posiadamy wiedzę z zakresu budownictwa. Jeżeli nie, możemy wszystko zlecić profesjonalnej firmie. Wykonają wszystkie prace za nas, łącznie z projektem. Niezależnie od wyboru drogi efekt będzie ten sam, sauna dające ogromny relaks.