Formatyzerka pionowa

Formatyzerka pionowa jest to jeden z rodzajów pił, które poruszają się w pionie i w poziomie, co umożliwia min. rozkrój płyt. Posuw może być zarówno ręczny jak i mechaniczny. Dzięki mocnej i wytrzymałej ramie możliwe jest zachowanie maksymalnej dokładności cięcia. Stół roboczy przesuwa się automatycznie tak aby uniknąć ewentualnego kontaktu z piłą. Formatyzerka może być wykorzystywana zarówno do cięcia w pionie jak i w poziomie.

Charakterystyka formatyzerki

Niekiedy w formie dodatku formatyzerka posiada automatyczny przesuw, system odciągania trocin czy cyfrowe wyświetlacze pozycji. Maksymalna długość cięcia zazwyczaj oscyluje w okolicach 4200 mm, maksymalna wysokość cięcia w pionie w granicach 2200mm, natomiast wysokość cięcia w poziomie 2080mm. W zależności od producenta poszczególne formatyzerki pionowe mogą różnić się mocą silnika oraz średnicą piły i prędkością jej obrotów. Obecnie decydując się na zakup tego urządzenia możemy mieć pewność, że urządzenie to będzie wyposażone w wytłumienie hałasu, klucze serwisowe i podręcznik obsługi. Formatyzarki pionowe mogą służyć do rozcinania zarówno płyt jak i litego drewna. Są wykorzystywane przez wiele przedsiębiorstw przemysłowych , w których niezbędne jest dokonywanie sprawnych rozcięć. Z formatyzerek pionowych korzystają także niewielkie formy, np. wytwarzające meble. Podstawą zapewnienia dobrego działania maszyny jest jego odpowiedni dobór do tworzywa przy jakim będzie pracować. Przed dokonaniem zakupu jakiegokolwiek sprzętu powinniśmy się zastanowić czego oczekujemy i jaki będzie główny cel pracy maszyny. Chwila zastanowienia sprawi, że będziemy dokładnie wiedzieli czego nam potrzeba i jakie parametry musi spełniać dane urządzenie. Formatyzarki pionowe nie muszą posiadać bardzo wysokiej mocy, bowiem ważniejsza jest w tym przypadku precyzja cięcia.

Praktyczne wykorzystanie formatyzerki

Maszyny te są bardzo często wykorzystywane podczas produkcji mebli, dlatego nawet milimetr różnicy może sprawić, ze dany produkt nie będzie mógł pełnić swoich funkcji. Formatyzarki pionowe umożliwiają zachowanie odpowiednich parametrów przez co każdy produkt będzie posiadał identyczne wymiary. W przypadku ręcznej produkcji osiągnięcie takiego efektu, co prawda byłoby możliwe, jednak kosztem dużej ilości czasu. Skorzystanie z precyzyjnej maszyny jaką jest formatyzerka pionowa, gwarantuje zminimalizowanie błędów podczas produkcji, przez co właściciel nie musi ponosić dużych kosztów związanych ze stratami materiałów. Znacznym ułatwieniem jest mechaniczny wtórnik cięcia wtórnego, który umożliwia dokonywanie wielokrotnie takich samych cięć, bez potrzeby ponownego ustawiania parametrów. Maszyna ta umożliwia cięcie różnego rodzaju drewna, płyt wiórowych, włóknisto-cementowych, a nawet tych wykonanych z polimerów, z tworzywa termoutwardzalnego czy pokrytych farbą akrylową.

frezowanie

Dodatkową zaletą jest fakt, że praca z formatyzerką jest oprócz tego że bardzo wygodna to jednocześnie jej działanie jest niezwykle ciche. Dzięki niej można z łatwością zmniejszyć natężenie hałasu na hali, a praca przy maszynie nie wymaga noszenia zabezpieczających słuchawek. Należy jednak pamiętać, że w zależności od producenta parametry i jakość cięcia może się znacząco różnić. Przed dokonaniem zakupu koniecznie należy dokładnie zapoznać się z danym produktem tak by mieć pewność, że będzie on spełniał wszystkie nasze oczekiwania. Producenci takich maszyn z roku na rok wykorzystują do ich produkcji coraz to nowsze rozwiązania technologiczne, które mają na celu w jeszcze większym stopniu zmaksymalizować prostotę użycia i komfort pracy. Skorzystanie z formatyzerki pionowej pozwoli zaoszczędzić przedsiębiorcy zarówno czasu jak i pieniędzy. Jest to jedna z najpowszechniejszych maszyn, którą można znaleźć w wielu zakładach.