Fundament grzewczy – co to jest i dlaczego warto rozważyć jego zastosowanie

Fundament grzewczy to powstała w Szwecji metoda ogrzewania domu, inspiracją było szukanie rozwiązania zawilgoconych budynków. Jest to instalacja grzewcza zintegrowana z konstrukcją nośną domu. W Polsce dopiero zaczyna się odkrywanie tej bardzo wydajnej metody ogrzewania. Podstawą tego ogrzewania jest grzewcza płyta fundamentowa zawierająca cały kompleks rur, przez które przepływa powietrze.

Budowa fundamentu grzewczego

Najważniejsze w tej metodzie ogrzewania, fundamentowe płyty grzewcze są zawsze projektowane konkretnie pod dany dom, projekt musi być indywidualny, dopasowany do potrzeb cieplnych nowych użytkowników. Ważna jest konstrukcja domu, jak i stan gruntu na danym terenie. Ten rodzaj ogrzewania bywa nazywany akumulatorem ciepła, ponieważ potrafi dostarczać konkretną i pożądaną ilość ciepła.

Kluczowym modułem konstrukcyjnym jest betonowa płyta fundamentowa uzbrojona prętami ze stali. Zostaje ona specjalnie wyizolowana grubą warstwą styropianu, dokładniej jest to ściana styczna z gruntem, a następnie kładzie się ją na żwirowej podsypce. Płyta zawiera również opaskę wokół swojej osi oraz styropianowe segmenty. Płyta grzewcza nie byłaby tak opłacalna, gdyby nie drenaż opaskowy. Na samym końcu montuje się na płycie specjalną sieć rur i zatapia w betonie.

Plusy fundamentu grzewczego

Fundament grzewczy nadaje się dla powierzchni mniejszych i większych, nawet handlowych. Dobrze dopasuje się do gruntów osiadających i o słabej nośności, ponieważ rozkłada całkowite naprężenie na dużą powierzchnię. System ten jest coraz bardziej popularny na obszarach o niestabilnych gruntach czy terenach charakteryzujących się wysokim poziomem wody gruntowej, a także w miejscach występowania szkód górniczych. System ogrzewania za pomocą fundamentu grzewczego ma tylko jedną wadę, a mianowicie koszt budowy metody. W tym wypadku, o czymś wysoka cena świadczy. Plusami fundamentu grzewczego jest krótki czas wmontowywania systemu. Powstanie konstrukcji fundamentu grzewczego zajmuje do 7 dni. Następną zaletą jest niezawodność systemu. Ryzyko jakiejkolwiek usterki jest naprawdę małe, ponieważ mamy zamknięty obieg rur, w których krąży powietrze. Systemom, które działają dzięki wodzie, grozi ryzyko zamarznięcia, a w przypadku metod wykorzystujących powietrze, taka awaria nie jest możliwa. Większość występujących usterek jest nieskomplikowana, prosta w naprawie.

Projektowanie i wykonanie płyt fundamentowych przeprowadzi firma Termico, która zajmuje się takimi realizacjami już od wielu lat.

Kolejną pozytywną cechą fundamentu grzewczego jest niedrogie użytkowanie. Wpływa na to wspomniana wcześniej akumulacyjność systemu. Powietrze w rurach może być podgrzane przy użyciu jakiegokolwiek źródła ciepła. Można wykorzystać ogrzewanie z elektrociepłowni, czy też pompę ciepła, kominek, piec olejowy bądź gazowy. Czynnikiem często warunkującym wybór tej metody ogrzewania jest odczuwalny komfort. System ten zapewnia najkorzystniejszy dla człowieka rozkład temperatury w domu. Stopniowane ciepło sprzyja zdrowiu, na wysokości stóp temperatura jest wyższa niż temperatura w partiach górnych. Warto też zauważyć, że metoda nie wymaga grzejników, a co za tym idzie, zachowuje dla nas więcej bardziej estetycznej przestrzeni.  Dzięki zamkniętemu obiegowi powietrza jest to metoda szczególnie polecana dla alergików, zmniejsza ryzyko powstania grzybów i pleśni oraz nie wspiera roznoszenia alergenów.

Bardzo istotną zaletą fundamentu grzewczego jest możliwa oszczędność. Układ ogrzewania może funkcjonować przy pomocy agregatu, wówczas niepotrzebne jest dodatkowe źródło ciepła. Agregat nie potrzebuje dodatkowego wolnego miejsca, ponieważ chowa się go w płycie fundamentowej. W dzisiejszych czasach powstaje wiele nowoczesny systemów ogrzewania. Fundament grzewczy, choć ma innowacyjne cechy, to jest metodą już sprawdzoną i polecaną w innych krajach. Warto bliżej przyjrzeć się oferowanym możliwościom tego systemu grzewczego, bo być może w tym wypadku opłaci się nietradycyjny wybór. Korzystne alternatywne metody zazwyczaj mają wspólną jedną wadę, otóż jest to wysoki koszt wkładu pierwszego, aczkolwiek opłaca się szczegółowo przeanalizować temat.