Idealny lut twardy do miedzi – wszystko o lutach miedziano-fosforowych

Podczas budowania i scalania konstrukcji bardzo często stosuje się luty.

Na rynku występują luty twarde i miękkie, jednak pierwszy typ, zwłaszcza miedziano-fosforowy ma najlepsze opinie i jest najczęściej wykorzystywany w procesie produkcji ze względu na swoje cechy, czyli m.in. usprawnienie pracy. Jednak czym są luty miedziano-fosforowe i jakie właściwości posiadają?

Czym są luty miedziano-fosforowe?

Są to spoiwa, które topią się w temperaturach 635-890°C. Do scalania metali stosuje się luty miedziane, fosforowe bądź srebrne. Połączenia tego rodzaju w większości przypadków jest wykorzystywane do stali niklowych, chromowych, węglowych, wolframowych, miedzi, srebra, złota, brązu czy też płytek z węglików spiekanych. Trzeba pamiętać, aby lutowanie odbywało się w pomieszczeniach, gdzie jest dobra wentylacja z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Jakie właściwości posiadają luty miedziano-fosforowe?

Odznaczają się dobrą zwiżalnością, czyli rozpływaniem się spoiwa po powierzchni lutowanego elementu, a zarazem niską temperaturą topnienia, a także możliwością wytworzenia połączeń miedź-miedź bez konieczności użycia topnika. Dzięki temu są one często używane podczas prac wykorzystujących lutowanie miedzi i jej stopów.

Wykonane połączenie przy pomocy lutu miedziano-fosforowego odznacza się wysoką wytrzymałością i dobrym przewodnictwem elektrycznym. To z kolei sprawia, że ten materiał jest wykorzystywany w konstrukcjach przeznaczonych do pracy pod napięciem. Czasem do lutów miedziano-fosforowych dodaje się również srebro.

Ma ono poprawić zwiżalność, wytrzymałość, płynność, jak i przewodność elektryczną. Oprócz tego temperatura topnienia w stosunku do lutów miękkich jest dość niska, a koszt niewielki, co często jest argumentem przemawiającym za wykorzystanie lutów właśnie tego rodzaju.

Oprócz tego luty miedziano-fosforowe odróżniają się spośród innych typów znacznie większą plastycznością, co ma szczególne znaczenie w środowisku, w którym występują wibracje.

Dlaczego wykorzystuje się je głównie do lutowania miedzi?

Luty miedziano-fosforowe są stosowane do lutowania przede wszystkim miedzi oraz jej stopów. Powodem, dla którego tak się dzieje, jest brak konieczności wykorzystania topnika, ponieważ luty są wyposażone w fosfor, które tego nie wymagają. To z kolei sprawia, że im mniejsza ilość niezbędnych sprzętów, tym praca jest znacząco łatwiejsza.

Niemniej jednak należy mieć na uwadze, iż topnik jest konieczny przy pozostałych częściach wykonanych z innych materiałów. Warto pamiętać, że tego typu lutów nie wolno stosować podczas łączenia stopów niklu i żelaza, gdyż nieprawidłowo zwilżają ich powierzchnie i tworzą kruche lutowiny nisko wytrzymałościowe, przez co takie połączenie będzie mało trwałe.

Do czego stosuje się luty miedziano-fosforowe?

Luty miedziano-fosforowe znajdują swoje zastosowanie podczas lutowania miedzi i jej stropów. Ze względu na swoją wysoką wytrzymałość tego rodzaju luty są wykorzystywane w instalacjach centralnego ogrzewania, ponieważ ich temperatura pracy znacznie przekracza wartość 110 stopni Celsjusza.

Oprócz tego swoje zastosowanie znajdują wszędzie tam, gdzie jest konieczna wysoka wytrzymałość, czyli np. w konstrukcjach wysokiego napięcia. Fachowcy zajmujący się instalacją ciepłej oraz zimnej wody, gazu ciekłego, ziemnego i miejskiego doceniają właściwości lut miedziano-fosforowych i często je wykorzystują podczas pracy.

Podobnie rzecz ma się instalacją olejową oraz przesyłającą chlorowęglowodory fluorowane. Co więcej, tego rodzaju luty są również istotne w lutowaniu w technice chłodniczej, jak i również w przemyśle elektrotechnicznym.

luty

W jaki sposób wykonać proces lutowania?

Aby prawidłowo połączyć materiały za pomocą lutowania twardego miedzi należy najpierw oczyścić oraz odtłuścić powierzchnię elementów przeznaczonych do lutowania, następnie należy rozgrzać i wprowadzić lut, a na końcu wystarczy tylko ostudzić połączenia lutowane. Trwałość wykonanej racy w dużej mierze zależy od poziomu doświadczenia osoby wykonującej pracę, a także zastosowanego spoiwa. Istotne jest także właściwe przygotowanie elementów lutowanych.

Luty miedziano-fosforowe odznaczają się od pozostałych typów brakiem konieczności wykorzystania podczas prac topnika, dzięki czemu proces produkcji jest sprawniejszy. Ten rodzaj materiału jest niezwykle odporny na temperatury i drgania, dzięki czemu jest wykorzystywany w konstrukcji urządzeń działających pod wysokim napięciem, a także w branży hydraulicznej czy centralnego ogrzewania. Oprócz tego do scalania metali można wykorzystać luty miedziane, fosforowe bądź srebrne.