Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Podczas projektowania i budowy domu bardzo ważnym etapem jest wybór odpowiedniego systemu ogrzewania.

Od tej decyzji będą zależały koszty ogrzewania, a także komfort mieszkania. Nie jest to łatwy wybór, ponieważ na rynku istnieje sporo rozwiązań, które mają różne wady i zalety. Dlatego przed inwestycją należy dokładnie przeanalizować każdą z tych możliwości.

Odnawialne źródła energii

Obecnie ekologia ma coraz większe znaczenie zarówno w przemyśle jak i w codziennym życiu. Wraz z rozwojem świata rośnie także zapotrzebowanie na energie a tym samym emisja gazów cieplarnianych oraz innych szkodliwych dla środowiska związku. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na bardziej ekologiczne rozwiązania, które na początku mogą generować większe koszty, natomiast po niedługim czasie stają się bardzo opłacalnym rozwiązaniem.

Jednym z takich systemów może być pompa ciepła, która pozyskuje energię z gruntu, wody lub powietrza, a następnie wykorzystuje ja do ogrzewania budynku oraz wody lub chłodzenia, szczególnie w okresie letnim. Rozwiązanie to może współpracować także z wentylacją mechaniczną wyposażoną w rekuperator, który ogranicza stratę ciepła w wyniku wentylacji budynku. Połączenie tych dwóch rozwiązań, daje bardzo wydajny i ekologiczny system ogrzewania.

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne również mogą być dobrym sposobem ogrzewania. Kolektory najczęściej wykorzystuje się w celu zredukowania kosztów ogrzewania konwencjonalnymi źródłami energii, natomiast fotowoltaika może służyć do produkcji energii elektrycznej, która będzie zasilała elektryczny system ogrzewania. Ogrzewanie prądem jest uważane za jedno z najdroższych rozwiązań, natomiast przy zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej, staje się to opłacalna opcja.

Rozwiązaniem uznawanym za ekologiczne jest także ogrzewanie biomasą. Przykładem takiego paliwa może być np. pellet, który wytwarzany jest poprzez sprasowanie pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych takich jak trociny, wióry czy zrębki. Jest to bardzo wydajne paliwo, które jednocześnie nie szkodzi środowisku.

ogrzewanie domu

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe to najbardziej wygodne i zarazem ekologiczne rozwiązanie, spośród wszystkich konwencjonalnych źródeł energii. Tego typu system ogrzewania jest praktycznie bezobsługowy, wystarczy ustawić wymaganą temperaturę i nic więcej nie wymaga naszej uwagi.

Piece gazowe mogą nie tylko ogrzewać wnętrze domu, ale także wodę przeznaczoną do użytku. Najczęściej wykorzystuje się tzw. kondensacyjne piece gazowe, które zapewniają lepszą wydajność od pieców niekondensacyjnych.  Jednak nie wszędzie wybór tego rozwiązania będzie możliwy, ponieważ nie w każdym miejscu w Polsce istnieje dostęp do sieci gazowej.

Ogrzewanie olejowe

Ogrzewanie olejowe wybierane jest bardzo często przez osoby, które nie mają możliwości podłączenia się do sieci gazowej, ale za to mają dostęp do sprawdzonych dostawców oleju opałowego. Instalacja olejowa zasilana jest specjalnym olejem opałowym, który magazynowany jest w specjalnych zbiornikach.

Tutaj właśnie pojawia się wada tego typu rozwiązania, która polega na tym, że ten system wymaga dużej ilości miejsca, potrzebnej na przetrzymywanie niezbędnego oleju opałowego. Jednak jest to dość często wybierany system ogrzewanie, głównie z tego powodu, że jest praktycznie bezobsługowy i wydajny.

Wybierając systemy grzewcze w Krakowie, należy kierować się dostępem do danego paliwa, opłacalnością i wydajnością systemu, ale także ekologicznymi aspektami. Nie mniej ważna jest także jakość izolacji domu. W domach o starszej konstrukcji, które często mają słabe właściwości izolacyjne, system ogrzewania musi być dużo wydajniejszy niż w dobrze izolowanych budynkach. Dlatego nie każdy system ogrzewania będzie dobrym wyborem w danym przypadku.