5S to narzędzie Lean Manufacturing, które często wykorzystywane jest w firmach produkcyjnych i nie tylko. Coraz więcej firm usługowych także korzysta z tej metody zarządzania. Skrót 5S wywodzi się z takich słów, jak Sortowanie, Systematyka, Sprzątanie, Standaryzacja oraz Samodyscyplina. Na czym więc polega 5S Lean i dlaczego tak wiele firm wdraża go w swoich szeregach? Czy naprawdę dzięki takiej metodzie zarządzania każda firma jest w stanie ulepszyć swoje procesy produkcyjne i wyeliminować z nich marnotrawstwo oraz awarie?
Metoda 5S na produkcji – jak dokładnie działa?
Jak już zostało wcześniej napisane, 5S to skrót od słów: Sortowanie, Systematyka, Sprzątanie, Standaryzacja oraz Samodyscyplina. Prawdą jest to, że słowa te, tak naprawdę oznaczają kroki w specjalnym systemie zarządzania, jakim jest Lean Management. Jakie więc czynności wykonuje się podczas każdego z kroków osobno?
Po pierwsze, sortowanie. To jest pierwszy krok, który należy wykonać, jeżeli chce się wprowadzić Lean management do swojej firmy. Na czym polega? Podczas tego kroku należy pozbyć się ze stanowiska pracy wszystkich rzeczy, które są zbędne i nie będą wykorzystywane w trakcie pracy. Chodzi o to, aby na stanowisku pracy znajdowały się wyłącznie te narzędzia, przyrządy oraz instrukcje, które faktycznie będą wykorzystywane później w pracy. Dzięki przeprowadzeniu sortowania, stanowisko pracy przestanie być zagracone.
Po drugie, systematyka. Drugi krok polega na tym, aby wszystkie elementy, które są niezbędne do pracy, zostały odpowiednio oznaczone. Dzięki temu wprowadzony zostaje element organizacji, a to z kolei sprawia, że dostęp do wszystkich niezbędnych elementów jest prosty i ułatwiony. Systematyka ma przede wszystkim wartość wtedy, gdy do pracy w firmie przychodzi nowa osoba, która dzięki etykietom i oznaczeniom jest w stanie sprawnie poruszać się na stanowisku już od pierwszego dnia.
Po trzecie, sprzątanie. Oczywiście chodzi o pewien rodzaj ustandaryzowanego sprzątania, które powtarza się cyklicznie, aby miejsce pracy cały czas lśniło czystością. Sprzątaniem powinny zajmować się osoby, które na danym stanowisku pracują – chodzi nie tylko o wzgląd estetyczny, ale także o to, aby był łatwiejszy dostęp do poszczególnych, potrzebnych narzędzi.
Po czwarte, standaryzacja. O co chodzi w tym kroku? O określenie standardów panujących w firmie. Dzięki standardom znacznie ułatwione zostanie szkolenie nowych pracowników, którzy po prostu będą musieli się z nimi zapoznać.
No i po piąte, samodyscyplina. Polega ona na tym, że wśród pracowników powinny wykształcić się pewnego rodzaju nawyki, dzięki którym będą w stanie przestrzegać wszystkich wymienionych wcześniej kroków. Potrzeba naprawdę sporej ilości czasu, aby nawyk samodyscypliny został zbudowany u pracowników.
Lean 5S w produkcji – czy warto jest wdrażać w swojej firmie?
Wiele jest korzyści płynących z wdrożenia metody 5S w swojej firmie, jednak trzeba mieć świadomość, że ten proces może trwać nawet wiele lat, ponieważ po prostu jest długotrwały. Niemniej jednak istnieją pewne znaczniki podłogowe 5S, które przypominają pracownikom o tym, jak mają się zachowywać i co robić. Visual 5S robi coraz większą furorę i coraz więcej pracodawców decyduje się na taką opcję.
5S na produkcji może sprawić, że firma zacznie przynosić znaczne zyski, a pracownicy przestaną popełniać błędy i doprowadzać do marnotrawstwa. A chyba o to chodzi.