Mask antysmogowe dobre dla każdego

Poziom smogu w większych i mniejszych miastach jest niezadowalający, oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, które nam szkodzi. Można jednak tego uniknąć i zacząć stosować maski przeciwsmogowe. Nie musimy się przejmować tym, że będą one niepraktyczne, ponieważ dostępne są maski przeznaczone zarówno do użytku miejskiego, jak i sportu. Mało tego, możemy dostać różne rozmiary dzięki czemu dzieci też będą mogły oddychać świeżym powietrzem.

Kiedy używać masek

Najlepiej stosować maski podczas spacerów, uprawiania sportów lub przemieszczania się po mieście. Ważne, żeby nie zdejmować ich nawet na chwilę, gdy przebywamy poza domem, ponieważ powinniśmy stosować ochronę przez cały czas. Warto też wiedzieć, że niedopasowane maski nie będą spełniały swojego zadania, ponieważ w przypadku za dużego rozmiaru istnieje ryzyko, że przedostanie się do nas zanieczyszczone powietrze.

Maski przeznaczone do krótkich spacerów

Przebywając na dworze przez krótki okres czasu także jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie smogu, jednak nie potrzebujemy takich masek jak w przypadku długich spacerów i uprawiania sportów. Zdecydowanie wystarczy tutaj nawet półmaska z filtrem FFP3 / P3. Mają one jednak parę wad, należy do nich ich wygląd, jednak najistotniejszym minusem są jednak problemy z oddychaniem. Właśnie dlatego nie są polecane na dłuższe spacery lub aktywności sportowe. Mając to wszystko na uwadze warto zastanowić się, czy nie lepszym wyjściem będzie kupno maski z tak zwanej wyższej półki, ponieważ wybór droższego towaru przeznaczonego dla sportowców zagwarantuje nam lepszy komfort oddychania.

maski antysmogowe - BHP Gabi

 

Maski dla dzieci

Maski przeciwsmogowe nie są zalecane dla noworodków i bardzo małych dzieci przez ryzyko uduszenia się, jednak warto pamiętać o tym, że trzylatki mogą je już z powodzeniem stosować. Produkty przeznaczone do użytku przez małoletnich muszą posiadać oczywiście certyfikaty Państwowego Zakładu Higieny, dzięki czemu rodzic jest pewien, że są wykonane z bezpiecznych materiałów. Podobnie jak w przypadku masek dla dorosłych, chronią one przed zanieczyszczeniami, ale także są skonstruowane w taki sposób, żeby ułatwiały wydychanie dwutlenku węgla i zapobiegały osadzaniu się wilgoci wewnątrz maski. Warto sprawdzać, czy wymaga ona suszenia i regularnie ją czyścić.

Rozmiary zaczynają się oczywiście od XS, który wyznacza dolną granicę wiekową, czyli są przeznaczone dla dzieci od trzech do pięciu lat, rozmiar S nadaje się dla dzieci od sześciu do ośmiu lat i jest to ostatni dziecięcy rozmiar, który jednocześnie łączy się już z dorosłą rozmiarówką, ponieważ w tym przedziale rozmiar S jest także odpowiedni dla drobnych kobiet.

Maski dla sportowców i wielbicieli długich spacerów

Osoby lubiące spędzać czas na dworze mogą coraz rzadziej powiedzieć, że byli na świeżym powietrzu. Nie warto jednak rezygnować z aktywnego życia przez smog, ponieważ na pomoc przychodzi maska. Dobrze dopasowana, zaopatrzona w odpowiednie filtry jest niezastąpiona, ponieważ nie tylko oczyszcza nam powietrze, ale także nie utrudnia oddychania dzięki rozbudowanemu systemowi wentylacyjnemu. Na dodatek można stosować ją wielokrotnie, co jest niewątpliwą zaletą, należy tylko pamiętać o zmianie filtrów i pielęgnacji maski.

Osoby spędzające czas aktywnie mogą nie być przekonane, czy jest ona wystarczająco wytrzymała, jednak odpowiedź na te wątpliwości dają informacje zawarte na opakowaniu. Nie dość, że jest wykonana z neoprenu, który jest elastyczny, dobrze dopasowuje się do twarzy i nie podrażnia naszej skóry, to posiada także mocny rzep, dzięki któremu maska nie spadnie nam podczas uprawiania sportu.