Maszyny wykorzystywane w małych zakładach stolarskich – formatyzerka pionowa

Proces wytwarzania mebli w małych zakładach stolarskich jest zupełnie inny od procesów produkcyjnych zachodzących w dużych fabrykach mebli. Istotną rolę pełni tutaj odpowiedni dobór maszyn do obróbki surowców, tak aby maksymalnie usprawnić pracę, zaoszczędzić czas i pieniądze. Obecnie na rynku znajduje się bardzo wiele możliwości kupna wszelkiego rodzaju maszyn do cięcia drewna. Należy odpowiednio zastanowić się nad parametrami takiego urządzenia, czyli nad jego mocą, dostępnymi funkcjami, wyposażeniem, warto również zapoznać się z ogólną opinia o danym urządzeniu.

Najważniejsze jest cięcie

Proces produkcji mebli zazwyczaj rozpoczyna się od precyzyjnego przecięcia większych płyt wiórowych do odpowiedniego formatu. Liczy się tutaj dokładność i precyzja, gdyż wszystkie części muszą ze sobą współgrać co do minimetra. Obecnie technologia jest tak rozwinięta, że pracownik nie musi samodzielnie się głowić nad dokładnym nacięciem. Specjalistyczne maszyny są tak zaawansowane, że po odpowiednim zaprogramowaniu potrafią naciąć drewno w idealnym rozmiarze i kształcie. Obsługa tego typu maszyn nie jest bardzo skomplikowana, a przeszkolenie pracownika przebiega dosyć sprawnie. Takie maszyny przy odpowiednim użytkowaniu i obsłudze, nie ulegają częstym awariom i służą zakładowi przez wiele następnych lat.

Formatyzerka pionowa

To jedno z bardziej polecanych urządzeń do obróbki drewna, bardzo popularne wśród polskich zakładów stolarskich. W tym wypadku nie programujemy maszyny, tylko sterujemy nią manualnie. Formatyzerka pionowa KGS 515 charakteryzuje się następującymi cechami:

– moc silnika HP 6 – 7 HP, czyli od 4.47kW – 5.22 kW

– maksymalna grubość płyty 60 wynosi 80 mm.

– pole cięcia roboczego 4300mm. X 2200 mm.

formatyzerka

Na ogół taka maszyna jest sprzedawana z dodatkowym wyposażeniem w postaci dwojakiego rodzaju posuwu głowicy tarczy tnącej Ø 300 mm. Posuw może być całkowicie zautomatyzowany lub też częściowo.

Zastosowanie formatyzerki pionowej

Znacznym ułatwieniem jest mechaniczny wtórnik cięcia wtórnego, gdyż umożliwia to cięcie w trybie powtarzającym się bez konieczności ponownego ustawiania. Maszyna świetnie nadaje się do cięcia wszelkiego rodzaju drewna, laminowanych płyt wiórowych, płyt włóknisto-cementowych, płyt pokrytych farbą akrylową, płyt polimerowych, płyt z tworzywa termoutwardzalnego i wielu innych. Cięcie tej maszyny jest bardzo dokładne i precyzyjne, jej wielką zaletę jest fakt, iż nie jest bardzo głośna. Zdecydowanie polecamy zaznajomić się z tym produktem, gdyż jest to jedna z bardziej polecanych maszyn do obróbki drewna.