Nieustannie wielu ludziom posiadanie w domu klimatyzacji kojarzy się z luksusem. A tak naprawdę, klimatyzator staje się coraz prostszą i coraz tańszą metodą na zwiększenie komfortu życia, zwłaszcza podczas coraz częstszych upałów. Ponadto, im mniej zawilgocone jest powietrze w naszym mieszkaniu, tym lepiej się w nim czujemy.
Jak dopasować klimatyzację?
Badania naukowe udowodniły, że najbardziej komfortowo czujemy się przebywając w temperaturze powietrza sięgającej między 23 a 26 stopni Celsjusza oraz wilgotności wynoszącej między 40 a 60%. Gdy temperatura przekracza powyższe wartości nasze ciało zaczyna oddawać nadmiar ciepła poprzez pocenie się, zaś gdy wilgotność maleje, czujemy się zdecydowanie lepiej mimo ciągłego odczuwania gorąca.
Regulacja temperatury nie może przebiegać dowolnie. Nie możemy obniżyć jej zbyt gwałtownie, ponieważ grozi to naszym przeziębieniem się. Najbezpieczniejszą dla naszego zdrowia opcją jest przyjmowanie, że różnica temperatur między pomieszczeniem a tą panującą na zewnątrz powinna wynosić do 7 stopni Celsjujsza. Gdy jest większa, naszemu organizmowi zbyt trudno dostosować się do tak gwałtownej zmiany.
Jeżeli chcemy przebywać w klimatyzowanym pomieszczeniu i czerpać z tego przyjemność, nie powinniśmy w żaden sposób odczuwać ruchu powietrza wywiewanego przez klimatyzator. Bardzo istotna jest jego prędkość przepływania oraz opcja regulowania w urządzeniu kierunku, w którym podąża schłodzone powietrze. Jeżeli prędkość ta będzie wynosiła powyżej 0,2 m/s będziemy odczuwać przeciąg, zwłaszcza, gdy nasz organizm jest przegrzany. Wtedy najłatwiej o przeziębienie.
Budowa klimatyzatora i jego funkcje
Klimatyzator złożony jest z sześciu najważniejszych części: z dwóch wymienników ciepła (parownika wewnątrz oraz skraplacza na zewnątrz), sprężarki i zaworu rozprężonego, a także z dwóch wentylatorów wymuszających przepływ powietrza w urządzeniu. Freon, będący najpowszechniejszym czynnikiem roboczym, krąży między parownikiem a skraplaczem. W parowniku odbierane jest ciepło pochodzące z ciepłego powietrza, które w skraplaczu oddawane jest do otoczenia, w którym zamontowany jest skraplacz. Dzięki temu powietrze znajdujące się na zewnątrz od klimatyzatora jest ochładzane, a odebrane i zbędne ciepło usuwane poza pomieszczenie.
Sprężarka wraz z zaworem rozprężnym czyni możliwym przechodzenie czynnika roboczego (freonu) w stan ciekły lub gazowy. Aby doprowadzić do parowania, ciepło odbierane jest z otoczenia, a w trakcie skraplania jest wydzielane poza pomieszczenie, na zewnątrz.
W klimatyzatorach najbardziej hałasujące elementy (na przykład sprężarka i wentylator skraplacza) chowane są wewnątrz urządzenia. W pomieszczeniu znajduje się parownik oraz wentylator, wymuszający przepływanie powietrza. Ponadto, w klimatyzatorach występuje możliwość dostosowywania prędkości działania wentylatora, co wraz ze współczesną budową turbiny (czyli wentylatora parownika) sprawia, że najnowsze klimatyzatory są bardzo ciche podczas pracy i przebywanie w pobliżu nich nie powoduje żadnego dyskomfortu.
Założeniem domowej klimatyzacji we Wrocławiu i okolicy zajmuje się firma OZElider.