Palety przemysłowe – skąd wzięła się ich popularność?

Palety drewniane bez wątpienia królują w branży logistycznej, ponieważ rozwiązanie to ma naprawdę wiele zalet, przez co nie ma sobie równych. Praktycznie każda firma, której działalność opiera się głównie na produkcji, składowaniu i późniejszej ekspedycji towaru najczęściej korzysta z drewnianych palet przemysłowych.

Warto zaznaczyć, że w logistyce znane są inne opakowania transportowe np. gitterboxy, drewniane skrzynie lub pojemniki plastikowe, jednakże żadne z nich nie jest tak popularne, jak niepozorne palety.

Palety drewniane są przede wszystkim niezwykle praktyczne i uniwersalne, a w dodatku również przyjazne dla środowiska. Rozwiązanie to pozwala na doskonałą organizację zaplecza logistycznego, jednocześnie usprawniając jego funkcjonowanie. Palety drewniane bez wątpienia ułatwiają wykonanie wszystkich niezbędnych procesów logistycznych i to właśnie dlatego są jednym z najchętniej wykorzystywanych opakowań transportowych.

Rozwiązanie to można trafnie określić mianem ogniwa sprzedaży każdej firmy, bez względu na rodzaj działalności – aktualnie palety drewniane wykorzystywane są we wszystkich przedsiębiorstwach, które posiadają zaplecze logistyczne. Początkowo palety były wykorzystywane głównie przez koncerny zajmujące się wytwarzaniem i przetwórstwem żywności, jednakże aktualnie zostały pochłonięte przez cały rynek produkcji przemysłowej.

Warto dodatkowo wspomnieć, że palety drewniane znane są również w systemie sprzedaży B2B, gdzie również pełnią niezastąpioną funkcję. 

Produkcja palet drewnianych – jak to wygląda?

Produkcja palet drewnianych to wyjątkowo skomplikowany i bardzo złożony proces, choć pozornie może wydawać się to proste. Palety przemysłowe, aby mogły zostać dopuszczone w obieg branży logistycznej, muszą spełniać odgórnie narzucone zasady i kryteria.

Firmy, które specjalizują się w wytwarzaniu i późniejszej sprzedaży palet drewnianych, muszą uprzednio zdobyć odpowiednie licencje, które są fundamentem do rozpoczęcia na rynku działalności. Produkcja palet drewnianych wiąże się z wieloma procesami, które bywają nieraz bardzo złożone i skomplikowane. 

Przede wszystkim palety przemysłowe mają narzucone z góry kryteria wymiarowe, które przede wszystkim determinują ich dopuszczenie w obieg przemysłowy. Aktualnie palety występują w kilkunastu wystandaryzowanych rozmiarach, które dostosowane są do urządzeń wykorzystywanych w przemyśle – wózków widłowych, jak i taśmociągów.

drewniane palety

Z tego względu rozmiary palety są znormalizowane i ich standardowy wymiar, według narzuconych zasad ISO, wynosi 1000×1200 mm. Oprócz tego, występuje jeszcze drugi standardowy rozmiar palet przemysłowych, narzucony przez CEN, który wynosi 800×1200 mm. To właśnie ten wymiar posiadają tzw. europalety, które wyróżniają się charakterystycznym oznaczeniem “EUR” lub “EPAL”.

Palety te muszą zawsze posiadać 144mm wysokości i ważyć w okolicach 25 kg. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że każda firma wytwarzająca tzw. europalety musi posiadać licencję “EPAL”, która uprawnia zarówno do produkcji, jak i naprawy tego rodzaju palet. 

Palety drewniane – co jest jeszcze istotne w czasie ich produkcji?

W przypadku produkcji palet drewnianych odpowiedni wymiar to jednak nie wszystko. Bardzo istotne jest również, aby palety drewniane były wykonane z najwyższej jakości surowców. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest lite drewno, które jest trwałe i niezwykle wytrzymałe.

Palety drewniane poddawane są bardzo intensywnej eksploatacji, a w dodatku są produktami wielorazowego użytku. Z tego właśnie względu bardzo istotne jest, aby do ich produkcji zostało wykorzystane odpowiedniej klasy lite drewno, które bez wątpienia jest najlepszym surowcem na palety przemysłowe.

Palety drewniane powinny być odporne na czynniki zewnętrzne, jak również charakteryzować się wytrzymałością na obciążenia i uszkodzenia. Spełnienie wszystkich standardów wymiarowych oraz odpowiednia jakość są bez wątpienia kluczowe i tylko wtedy można mówić o paletach wysokiej klasy, które są fundamentalne dla branży logistycznej.