Piec na pellet – czy to opłacalne rozwiązanie

Wydajny i niezawodny system ogrzewania to niezbędny element każdego budynku, w których chcemy zapewnić komfortowe warunki mieszkalne, co ważne jest szczególnie zimą. Z tego też względu wybór systemu ogrzewania jest tak ważną sprawą i w dużym stopniu wpływa na wygodę mieszkania w danym budynku oraz na koszty ogrzewania, jakie jego właściciel będzie musiał ponosić.

Jednym z lepszych urządzeń grzewczych, które obecnie stosowne są przez dużą ilość osób, są piece na pellet. Tego typu rozwiązanie ma wiele zalet i pozwala w bardzo efektywny i opłacalny sposób ogrzewać wnętrze domu lub też wodę użytkową. 

Jak działa piec na pellet?

Piec na pellet to urządzenie grzewcze, które służy do zapewniania komfortowej temperatury wewnątrz budynku lub też do ogrzania wody użytkowej. Jego działanie opiera się na procesie spalania paliwa stałego, którym w tym przypadku jest pellet, czyli granulat z biomasy. W nowoczesnych urządzeniach tego typu proces spalania zachodzi zazwyczaj automatycznie, a obsługa pieca ogranicza się jedynie do regularnego dokładania paliwa do podajnika, co trzeba robić raz na kilka dni. Dzięki specjalnemu sterownikowi, czujnikom oraz automatycznemu podajnikowi piec na pellet może samodzielnie kontrolować proces spalania i tym samym dbać o to, aby temperatura we wnętrzu była zgodna z tą ustalaną przez użytkownika. 

Czym jest pellet?

Pellet to niewielki granulat w formie walców o średnicy około 6-8 mm i długości około 30 mm wykonany z biomasy. Jest on stosowany jako paliwo do kotłów i pieców na pellet, które są używane do ogrzewania budynków. Pellet jest świetną alternatywą dla innych paliw stałych takich jak np. węgiel, ponieważ jest ekologiczny i ekonomiczny. Jest również łatwy w użyciu, ponieważ pellet jest sprzedawany w workach i może być łatwo przenoszony i przechowywany. Palenie pelletem emituje znacznie mniej szkodliwych związków i substancji niż palenie węglem lub drewnem, a także wytwarza mniej popiołu.

Jakie właściwości ma pellet?

Pellet to paliwo opałowe, które zyskało w ostatnich altach sporą popularność, a to wszystko z racji wielu cennych właściwości, jakie posiada. Granulat ten charakteryzuje się bardzo dobrą kalorycznością, co oznacza że jest bardzo wydajnym paliwem opałowym i wykorzystanie nawet niewielkiej jego ilości pozwala skutecznie ogrzać wnętrze domu czy też wodę użytkową. Ponadto podczas spalania emituje on bardzo mało szkodliwych związków, a po zakończeniu tego procesu pozostanie po nim jedynie niewielka ilość popiołu

Z czego wykonuje się pellet?

Pellet to ekologiczne paliwo opałowe, które produkowane jest z biomasy. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju odpady i elementy drewniane takie jak trociny, zręby, wióry itd. Sam proces produkcji pelletu nie jest zbyt skomplikowany i polega na sprasowaniu biomasy pod wysokim ciśnieniem. W wyniku tego uzyskuje się granulat o bardzo dużej gęstości, świetnych właściwościach opałowych, niskiej wilgotności i wysokiej efektywności opałowej. 

Czy pellet to opłacalne paliwo odnawialne?

Pellet to paliwo stałe o bardzo wysokiej kaloryczności, przez co umożliwia ono wydajne i efektywne ogrzewanie wnętrz oraz wody użytkowej. Paliwo to jest więc doskonałym rozwiązaniem dla tych osób, które szukają ekologicznej alternatywy dla węgla, drewna lub innych tego typu paliw stałych i jednoczenie zależy im na opłacalności ogrzewania. Mimo że zakup pieca na pellet wiąże się zazwyczaj ze sporymi kosztami, to inwestycja ta jest w pełni warta tych pieniędzy, ponieważ korzystanie z pieca na pellet może dać wiele korzyści zarówno tych użytkowych jak i finansowych, a ponadto przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych związków do atmosfery i tym samym wpływać na ochronę środowiska. 

Jaki piec na pellet kupić?

Decydując się na zakup pieca na pellet, podstawową kwestią jest to, aby wybierać urządzenia sprawdzonych marek. W ofercie naszej firmy MCE znajdą Państwo bogaty wybór różnego rodzaju pieców na pellet, które spełniają wszelkie wymagania i charakteryzują się bardzo wysoką jakością oraz niską awaryjnością. Podczas zakupu pieca należy określić jakiej mocy urządzenie będzie potrzebne, czy zamierzamy ogrzewać za jego pomocą również wodę użytkową, czy zależy nam na automatycznym działaniu pieca itd.