Polistyren i jego zastosowania – płyty XPS

Materiał XPS, zwany fachowo polistyrenem, ma wiele zastosowań. Jest on znany od ponad 50 lat – przez cały czas stosowania polistyrenu, wykonywano badania i testy, mające za zadanie ulepszyć skład i działanie XPS. Warto dodać, że XPS jest naturalnym tworzywem – pozyskuje się go dzięki spienianiu za pomocą dwutlenku węgla. Można więc stwierdzić, że polistyren jest przyjazny środowisku. Obecnie, polistyren wykorzystuje się przede wszystkim jako materiał termo izolujący. Najczęściej możemy spotkać się z polistyrenem w przypadku budowy domów. Materiał ten stosowany jest przede wszystkim od strony zewnętrznej budynku, by chronić jego mieszkańców przed nadmiernym zimnem. Warto także dodać, że XPS jest praktycznie nienasiąkliwy – dzięki temu budynki do budowy których wykorzystuje się ten materiał, nie ulegną procesom gnicia. Polistyren wykorzystywany jest nie tylko w przypadku ścian budynku. Bardzo często jest on stosowany jako ochrona dachu. Poprzez swoją wytrzymałość i lekkość, polistyren jest używany pod całą konstrukcję dachu – XPS jest w stanie utrzymać pozostałe warstwy. Ponadto, użycie polistyrenu zapewnia termoizolację oraz chroni sufit przed nasiąkaniem wodą.

Gdzie się z niego korzysta?

Dość znanym zastosowaniem materiału XPS, jest umieszczanie go w fundamentach parkingów, zwłaszcza tych poziomowych. Z uwagi na lekkość materiału XPS i jednocześnie wytrzymałość, polistyren może być użyty w tym celu, by wzmocnić wytrzymałość podłoża, które jest przeznaczone do utrzymywania wielu kilogramów.
Równie znanym zastosowaniem polistyrenu, jest wykorzystanie go napłyty xps budowę lotnisk, murów czy mostów. Obciążenie wymienionych podłoży jest ogromne i czasem może stanowić niebezpieczeństwo lub ryzyko. Dlatego i w tym przypadku, popularnością cieszy się polistyren. Materiał ten ma również za zadanie chronić podłoże przed uszkodzeniami, przede wszystkim o charakterze mechanicznym.
Dość często, płyty polistyrenowe znajdują swoje zastosowanie jako wygrodzenie. Znaczy to, że można użyć płyty XPS jako osobne pomieszczenie na zewnątrz – najczęściej jako garaż lub pomieszczenie na śmietniki.
Jednak, polistyren wykorzystywany jest coraz częściej do budowy ogrodzeń. Płyty XPS są wytrzymałe pomimo lekkości – dodatkowo, łatwy montaż i długa żywotność to cechy, które wpływają na zainteresowanie tym materiałem.

Płyta XPS jako ogrodzenie

Pomimo częstego stosowania polistyrenu jako materiału izolującego, dość popularnym jest produkowanie ogrodzeń z pianki XPS. W przypadku ogrodzeń, wytwarzane są specjalne płyty, które montuje się jako ogrodzenie wraz ze słupami i często tzw. podmurówką. Ogrodzenia XPS stosowane są zarówno w przypadku własnych posiadłości, jak i publicznych gmachów, ogrodów, parków itp. W dzisiejszych czasach, materiał XPS jest wciąż poddawany badaniom i procesom mającym za zadanie jeszcze bardziej go udoskonalić.
Ogrodzenie wykonane z płyt XPS najczęściej posiada przerwy między płytami. Jednak nierzadko, tego typu ogrodzenia są jednolite – pomiędzy płytami nie ma przerw, co może wpływać na jakość bezpieczeństwa.
Dlaczego akurat płyty XPS? Materiał ten, oprócz bycia ekologicznym, świetnie sprawdza się nawet podczas ekstremalnej pogody. Jest wytrzymały, lekki, nie sprawia trudności podczas montowania go i – przede wszystkim – jest trwały. XPS może zapewnić nam więc stałą ochronę, dodatkowo bez konieczności wymieniania ogrodzenia i izolacji co parę lat. Płyta XPS stosowana jest w wielu przypadkach – dodatkowo, dziś możemy zakupić polistyren o różnych kolorach. Jako ogrodzenie, płyta XPS jest w stanie zapewnić nam wysoki poziom ochrony. Poza tym, niełatwo jest ją uszkodzić, co jest dowodem na jej stabilność i jakość.