Mało kto orientuje się, że przemysł drzewny jest jednym najważniejszych działów gospodarki narodowej, dającym zatrudnienie ogromnej liczbie osób. Jest on wyszczególnioną gałęzią przemysłu drzewno-papierniczego, czyli przemysłu wytwórczego, który wykorzystuje jako surowiec do obróbki zasoby konkretnych gatunków drzew.
Przemysł drzewny w Polsce
Polski przemysł drzewny zajmuje się wytwarzaniem wielu produktów, które łączy źródło zasobu, jakim jest drewno. Musi ono być najpierw wyhodowane – z czym wiąże się leśnictwo oraz działania Polskich Lasów Państwowych, dbających o przyrost ilościowy i jakościowy drzewostanu w kraju.
W odpowiednim czasie drzewa przeznaczone do wycinki są rąbane oraz przewożone – zazwyczaj do tartaków, gdzie następuje szeroko rozumiana obróbka surowca. Aby poddać drewno jakiejkolwiek szczegółowej obróbce, konieczne jest sprawne funkcjonowanie przemysłu tartacznego, który leży o podstaw wszelkiej pracy z drewnem czy w drewnie.
Przemysł tartaczny w Polsce prosperuje całkiem dobrze – jest zresztą znakomitym rynkiem zbytu dla czołowych dostawców technologii, co oznacza, że tartacznicy nieustannie wdrażają nowoczesne rozwiązania, pozwalające osiągać znacznie lepsze wyniki niż paręnaście lat temu. Sami przedsiębiorcy wprowadzają odpowiednie usprawnienia, przygotowane specjalnie pod konkretne wymagania danej firmy, przystosowując znane technologie do specyficznych warunków pracy, z jakimi mają do czynienia.
Drewno w tartaku – cięcie i nasycanie
Kiedy drewno w postaci ściętych pni trafia do tartaku musi być odpowiednio przygotowane, tak aby mogło zostać wykorzystane w kolejnych etapach produkcji w różnych dziedzinach. Przede wszystkim musi zostać przetworzone na odpowiedni rodzaj sortymentu – deski, bale, łaty i tak dalej. Zazwyczaj potrzebne jest okorowanie pnia oraz ociosanie go przy pomocy traków, czyli specjalistycznych pił. Popularne są bale regularnej bryle sześcianu czy wielościanu, czasem także okrągłe.
W tartaku również drewno jest odpowiednio impregnowane – zakup nieimpregnowanego drewna to niższe koszty, ale też niższy stopień ochrony przed pasożytami, grzybami czy pleśniami oraz działaniem warunków atmosferycznych. Najskuteczniejszą ochronę drewna zapewnia nasycanie – polega to na moczeniu drewna w odpowiednim roztworze. Substancje wnikają głęboko w strukturę drewna, co pozwala na głęboką i długotrwałą ochronę, jakiej nie zapewni opryskanie czy malowanie powierzchni odpowiednim preparatem.
Maszyny do drewna – ploter cnc i frezarka cnc do drewna
Drewno jest niezwykle potrzebnym surowcem, wykorzystywanym zarówno w budownictwie, jak i w innych dziedzinach, na dużą skalę, niezbędna wobec tego jest jego obróbka. W związku z różnorodnością drewna poddawanego obróbce do dalszego przetworzenia, a także jego odmienna specyfikacja, wykorzystywane maszyny powinny być odpowiednio skalibrowane. Niezwykła precyzja maszyn takich jak ploter cnc czy frezarka cnc do drewna pozwala na pracę z surowcem na wysokim poziomie, dzięki czemu możemy mieć pewność, że efekt końcowy będzie satysfakcjonujący. Nowoczesne technologie wykorzystywane w ploterach i frezarkach do drewna zapewniają pewność iż używana maszyna będzie wolna od drgań i wpływów temperatury, a także odchyłek mechanicznych, dzięki czemu wykonywana praca będzie bardzo dokładna i staranna.