Co warto wiedzieć o tarcicy budowlanej

Czym jest tarcica budowlana?

Tarcica budowlana powstaje w wyniku obróbki drzewa w specjalnym zakładzie, zwanym tartakiem. Jest do specjalna deska, którą wytwarza i obrabia się w ogromnych ilościach. Tarcica bowiem obrabiana jest w celu sprzedaży. Jest to bardzo popularny surowiec, z którego korzysta wielu ludzi. Tarcica jest najczęściej wykonywana z drzew rosnących w lasach, gdzie prowadzona gospodarka jest odpowiednia dla przyjętych polskich norm. Jest to materiał, który świetnie nadaje się do produkcji mebli, boazerii i paneli. Dzięki tartakom możemy pięknie ozdobić swój dom, a także nadać nowego znaczenia przerobionym drewnom.

Z czego się ją tworzy?

Istnieje wiele zakładów obróbki drewna, zwanych popularnie tartakami. Są to zakłady, w których drzewo poddaje się specjalnej obróbce, a następnie wystawia się je na sprzedaż. Tarcice budowlane tworzy się ze specjalnie zadbanego rodzaju drzewa, które dostarczane jest co jakiś czas do tartaku. To, w jakich odstępach czasu dostarczane jest do nas drewno poddane obróbce, zależy od wielu czynników. Pierwszym, podstawowym jest to, ile drewna schodzi w określonym czasie. Tarcica powinna posiadać odpowiednie parametry, zależy jednak jaki jest to typ obrobionego drewna. Według przyjętych polskich norm, dzielą się one na określone rodzaje.

Tarcica - TomDrew Rzeszów

Tarcica budowlana powstaje z najlepszej jakości drewna

Do czego może nam służyć?

Tarcica budowlana służy nam przede wszystkim do wytwarzania nowych mebli, paneli, boazerii oraz wielu innych przedmiotów drewnianych. Tarcice owe są bardzo pożyteczne w przemyśle oraz doceniane również przez osoby prywatne. Jest to bowiem jeden z najbardziej pożądanych materiałów na wytworzenie mebli.  Tarcice mają wielorakie zastosowanie i nie trzeba skupiać się jedynie na meblach, choć jest to najczęstsze przeznaczenie tarcic budowlanych. Owe tarcice zakupuje duża ilość właścicieli różnych firm restauracji czy hoteli – w celu ozdobienia owych przybytków. Jest bowiem ważne, aby miejsca publiczne pięknie się prezentowały.

Jakie są typy tarcic budowlanych?

Popularne w Polsce typy tarcic budowlanych to przede wszystkim deski. Jest to najczęściej kupowany materiał, który służy do budowy mebli, paneli czy innych praktycznych rzeczy znajdujących się w domu. Możemy również spotkać belki, bale i listwy. Belki mają różne kształty, bale są o wiele większymi częściami wykonanymi z drzewa. Listwy natomiast służą do okrywania rogów w każdej płaszczyźnie. Mamy również możliwość spotkać się z łatami i krawędziakami. Są to jednak najrzadsze rodzaje obrobionego drewna, jednak bywają one niezastąpione.

Gdzie można je dostać?

Tarcice budowlane można nabyć w zakładzie obróbki drewna, czyli w tartaku. Tam składuje się wszystkie belki, deski i inne, po to by w razie potrzeby móc pokazać klientowi jak wygląda przerobione rzez nas drewno. Ponadto, w tartaku przechowuje się wiele tarcic, by móc je od razu zapakować i zabezpieczy przed wysyłką do klienta. Tarcice są zwykle zawożone na miejsce wielkim samochodem dostawczym.