Uniwersalne płyty chodnikowe

Aranżacja otoczenia domu jest sprawą, nad, którą warto się zastanowić. Chcemy mieć stylowe chodniki prowadzące do ogródka i tak samo estetyczny podjazd. Bardzo popularna stała się kostka brukowa, ma szerokie zastosowanie. Wykłada się nią ścieżki i podjazdy, pozwala na układanie ciekawych wzorów. Niestety jest dość droga. Na szczęście istnieje tańsza alternatywa. Są nią płyty chodnikowe, produkty o zróżnicowanej wielkości i wzornictwie. Dają wiele ciekawych możliwości, są tańsze od kostki brukowej a ich wytrzymałość jest na takim samym poziomie. Płyty chodnikowe nadają się idealnie do wyłożenia ścieżki czy nawet podjazdu.

Nowa twarz płyt chodnikowych

Obecnie płyty chodnikowe w niczym nie przypominają szarych płyt pamiętanych  sprzed lat. Wykonywane są z bardzo wytrzymałych materiałów, występują wersje dodatkowo zbrojone, nadają się do wykładania podjazdów. Występują rozmaite wzory, imitujące naturalny kamień lub drewno.

Podstawowym kryterium podziału płyt chodnikowych jest ich wielkość. Przedział ten wacha się od wymiarów 35x35x5 nawet do 50x50x8 cm – takie płyty chodnikowe są dostępne np. od producenta z Polski, marki Libet. Wybór wielkości zależy od powierzchni, na której mają zostać wyłożone. Jeżeli ma to być taras lub wąska alejka, najlepiej użyć płyt o mniejszych rozmiarach. Jeżeli jednak mają być przeznaczone do powierzchni często używanych, szlaków komunikacyjnych, po których mają jeździć samochody, lepiej użyć większych i grubszych rodzajów. Są bardziej wytrzymałe.

chodnik

Ceny płyt chodnikowych są różne z uwagi na rodzaje i grubość. Najmniejsze, szare płyty to koszt od 4 zł za sztukę. Ceny większych zaczynają się od 5-7 zł.

Różne faktury

Ważnym kryterium podziału płyt chodnikowych jest ich faktura. Istnieje klika podstawowych rodzajów. Pierwszym z nich są płyty gładkie, najpopularniejsze. Łatwo zachowuje się je w czystości i są odporne na zabrudzenia. Kolejnym rodzajem są płyty imitujące inne materiały, najczęściej kamień naturalny lub drewno. Posiadają wiele wzorów i kolorów, można dopasować je do każdej aranżacji.

Następne na liście są płyty ażurowe. Posiadają ozdobne otwory, przeważnie też wyposażone są w zbrojenia uodparniające na ściskanie. Ostatnim rodzajem są płyty płukane o porowatej fakturze. Osadzone są na nich małe fragmenty żwiru lub naturalnych kamieni. Ich zaletą jest odporność na ścieranie, działanie wilgoci oraz niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Ogromny wybór

Płyty chodnikowe są doskonałą alternatywą dla kostki brukowej. Odznaczają się niższą ceną przy równie wysokiej trwałości. Ponadto są łatwiejsze w układaniu i występują w wielu różnych wzorach. Jeżeli chcemy mieć estetyczne i trwałe chodniki dookoła domu czy w ogrodzie możemy skorzystać z zalet płyt. Istnieje również możliwość wyłożenia nimi podjazdu, w tym celu najlepiej wybrać płyty zbrojone o większej wytrzymałości.