Poszczególne rośliny mają swoje cechy charakterystyczne i ze względu na nie uprawa wygląda inaczej w danych przypadkach. W tym artykule skupiamy się na roślinach strączkowych – piszemy o tym, które rośliny zaliczają się do tej grupy, jak wygląda ich uprawa i czy jest ona opłacalna oraz jakie są jej zalety. Jeśli zastanawiasz się nad posadzeniem różnych roślin, w tym strączkowych, w tym artykule znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
Rośliny strączkowe
Na samym początku warto wymienić najbardziej znane rośliny strączkowe, które są chętnie sadzone i spożywane, aby mieć pełny obraz tej grupy roślin. Ogólnie można opisać je jako rośliny, których nasiona są dość duże i stanowią solidny pokarm dla ludzi i zwierząt. Należy do tej grupy na pewno fasola w swoich wielu odmianach, a także popularna soczewica, soja oraz groch czy też bób, a to jeszcze nie wszystkie. Warto wiedzieć, że rośliny strączkowe to również rośliny pastewne i tutaj wymienić można, między innymi, łubin, peluszkę czy różne typy wyki.
Dlaczego warto uprawiać rośliny strączkowe?
Rośliny strączkowe mają wiele zalet. Pierwsza z nich była już wspomniana – są one wartościowym pokarmem zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Wystarczy uświadomić sobie, w ilu daniach spożywana jest choćby popularna fasola, groch czy ciecierzyca. Można z nich robić zupy i sałatki, wykorzystywać jako główny składnik dania, a także jako dodatek. Są pożywne i dobre i pasują zarówno do dań kuchni polskiej, jak i innych kuchni świata.
Oprócz tego rośliny strączkowe wpływają na polepszenie jakości gleby, między innymi dlatego, że łatwo przyswajają azot, co oznacza, że nie trzeba gleby ulepszać za pomocą sztucznych nawozów. Dzięki swojej popularności są też produktem, który z łatwością można sprzedać, ponieważ jest na niego stałe zapotrzebowanie. A więc jeśli uprawiasz rośliny na sprzedaż, grupa roślin strączkowych na pewno przyniesie ci zysk. Jeśli uprawiasz je tylko dla swojego użytku, na pewno spożytkujesz rośliny strączkowe w odpowiedni sposób i skorzysta na tym cała rodzina.
Więcej zalet roślin strączkowych
Nie każdy wie, że rośliny strączkowe przygotowują glebę pod sianie roślin następczych, a są one do tego nieustannie wykorzystywane. Co więcej, są do tego idealne, ponieważ pozostawiają w glebie nie tylko ogromne ilości azotu, ale także potasu i fosforu, a więc składników niezbędnych do prawidłowego rozwijania się kolejnych sadzonek.
Dzięki temu rośliny strączkowe są niezwykle ekonomicznym materiałem pod następne rośliny. W jaki sposób? Jeśli dana gleba nie posiada odpowiedniej ilości takich substancji jak azot czy potas, trzeba je dodawać za pomocą odpowiednich nawozów. Z kolei wykorzystując rośliny strączkowe, nie trzeba tych nawozów kupować, ponieważ w glebie znajdują się już odpowiednie składniki. Warto pamiętać, że mowa tutaj o sporych oszczędnościach, bo przecież nawozy rozprowadzane są na wielu hektarach w przypadku standardowych gospodarstw, a więc oszczędności, o których mowa to setki złotych.
Jeśli chcesz dopiero rozpocząć uprawę roślin strączkowych, a do tej pory tego unikałeś ze względów ekonomicznych, warto przerwać ten impas, ponieważ rośliny strączkowe są coraz lepiej dofinansowywane, co oznacza, że nie ma potrzeby wstrzymywania ich upraw ze względów finansowych. Pomoże to również przywrócić ten typ roślin do stałej hodowli tam, gdzie została ona zaniechana. Warto uprawiać rośliny strączkowe, bo są niezmiennie lubiane i potrzebne.