Utylizacja elektroodpadów a bezpieczeństwo danych

W XXI wieku informacja stanowi największą wartość. Liczne firmy prześcigają się w pobieraniu danych osobowych swoich klientów, a czasami dochodzi nawet do ich kradzieży. Podstawowym sposobem na zabezpieczenie się przed kradzieżą danych osobowych jest nie tylko utylizacja dokumentacji papierowej, ale też profesjonalny proces niszczenia sprzętu elektrycznego, tzw. elektroodpadów.

Obecnie znane nam technologie pozwalają na przywrócenie danych z dysku nawet po ich usunięciu – jeżeli więc przechowujemy dane poufne lub wrażliwe, bądź nie chcemy, aby nasze dokumenty dostały się w ręce osób trzecich, to w celu utylizacji tego sprzętu powinniśmy korzystać z usług zaufanych firm. Specjaliści ds. bezpieczeństwa w sieci rekomendują utylizację elektroodpadów poprzez certyfikowane przedsiębiorstwa, co gwarantuje pewność, że nasze dane nie zostaną przekazane w ręce niepożądanych jednostek.

Bezpieczeństwo naszych danych

W dzisiejszych czasach na dyskach naszych komputerów oraz urządzeń przenośnych przechowujemy setki gigabajtów cennych danych – elektrośmiećzdjęcia z wakacji, dokumenty firmowe, własne notatki. Wszystko to jest bezcenne i nie chcemy, aby inni użytkownicy mieli do tego dostęp. Wynika to głównie z chęci zachowania prywatności oraz jest niebezpieczne z zawodowego punktu widzenia. Przekazanie danych osobom spoza firmy może doprowadzić to wielu niepożądanych sytuacji oraz postawić nasze przedsiębiorstwo w złym świetle.

Firmy, nauczone doświadczeniami z przeszłości, od wielu lat utylizują wykorzystywany w ich biurach sprzęt komputerowy, dzięki czemu zabezpieczają się przed kradzieżą ważnych danych. Na rynku działa wiele firm, które zajmują się odbiorem i wywozem elektrośmieci – ich liczba stale wzrasta, a to za sprawą coraz większej świadomości Polaków w zakresie zabezpieczania danych prywatnych i poufnych.

Jak zutylizować elektrośmieci?

Proces utylizacji elektroodpadów jest obecnie w większości przypadków darmowy, co jest dużym udogodnieniem dla osób chcących pozbyć się starych komputerów bądź lodówek. Na początku należy znaleźć firmę, która zajmuje się recyklingiem odpadów elektrycznych w naszym mieście i oferuje odbiór oraz wywóz elektrośmieci. Znalezienie takiej firmy w promieniu kilku kilometrów od naszego biura/domu nie powinno przysporzyć nam żadnych kłopotów, chyba że jesteśmy mieszkańcami małego miasteczka – wtedy najlepiej skontaktować się z najbliższym punktem i sprawdzić, czy istnieje możliwość odbioru wyeksploatowanej elektroniki ze wskazanego przez nas miejsca. Jeżeli taka opcja nie będzie dostępna, to istnieje możliwość transportu zużytego sprzętu we własnym zakresie.

⚠️ Jeżeli utylizowany jest sprzęt zawierający dane prywatne bądź służbowe (dyski przenośne, laptopy, komputery PC) to powinniśmy poprosić o wystawienie specjalnego dokumentu, który potwierdzi, że dane zapisane na nośnikach zostały w pełni skasowane.