Wszystko, co musisz wiedzieć o maskach gazowych

Maska przeciwgazowa to maska, mająca chronić nas przed zakażeniami, bakteriami, drażniącymi oparami itp. Wszelkie niebezpieczne pyłki lub skażone powietrze nie zaszkodzą nam w momencie, gdy nosimy odpowiednio przystosowaną maskę ochronną. Maski przeciwgazowe występują w różnych odsłonach, w zależności do jakiego typu pracy są one przeznaczone. Często jednak, maski gazowe to elementy konieczne do noszenia w przypadku działań wojskowych lub  miejscach, które zostały skażone. Maska przeciwgazowa stworzona jest ze specjalnych materiałów oraz tworzyw, które zapewniają nam bezpieczeństwo. Są one zbudowane w taki sposób, że chronią nasze drogi oddechowe, skórę i oczy. Jest to więc konieczny element odzieży, który należy bezwzględnie nosić w niesprzyjających i niebezpiecznych sytuacjach oraz miejscach.

Rodzaje masek przeciwgazowych

Każdy kraj tak naprawdę posiada własne linie produkcyjne, które tworzą maski przeciwgazowe i inne typy odzieży ochronnej. Warto wiedzieć, że maski przeciwgazowe dzielimy na izolacyjne oraz filtracyjne. Podział ten ma za zadanie dopasowanie typu masek do konkretnej sytuacji. Maski filtracyjne posiadają pochłaniacze lub filtropochłaniacze, które pełnią rolę filtra, dzięki któremu zostaje oczyszczone skażone powietrze. Natomiast, maska izolacyjna ma za zadanie ochraniać naszą twarz, oczy, skórę oraz drogi oddechowe przed powietrzem, które pozostaje skażone na zewnątrz. Warto mieć pojęcie o zastosowaniu oraz właściwościach poszczególnych rodzajów masek przeciwgazowych. Najczęściej korzystają z nich wojskowi lub chemicy pracujący w potężnych laboratoriach. Są to porządne maski, dzięki którym nie nabawimy się żadnego skażenia, nasza skóra i oczy nie ucierpią.

Budowa maski przeciwgazowej i tworzywa

Najczęściej, maska przeciwgazowa wykonywana jest z grubej warstwy gumy i z silikonu. Musi ona przylegać dokładnie do naszej twarzy. Oczywiście, każdy typ masek przeciwgazowych jest inny. Znaczna większość masek jest w całości zabudowana. Posiadają one otwory na oczy wypełnione najczęściej przezroczystym, mocnym tworzywem. Z racji tego, że maski muszą stanowić dużą ochronę dla każdego z nas, posiadają rozmiary, które dopasowywane są w sposób indywidualny. Maski dodatkowo posiadają specjalne gwinty służące do wdychania i wydychania filtrowanego powietrza. Poza tym, można dodać, że maski takie posiadają pochłaniacz, dzięki któremu możemy wdychać już oczyszczone powietrze.

Ochrona twarzy

Przed czym chronią nas maski gazowe?

Przede wszystkim, maska przeciwgazowa ma za zadanie chronić nasze delikatne drogi oddechowe przed skażeniem skażonym powietrzem, bakteriami, wirusami lub zanieczyszczeniami. Dodatkowo, zabudowane maski chronią również naszą skórę oraz oczy przed działaniem szkodliwego gazu, który mógłby podrażnić nasze oczy i skórę twarzy. Dzięki ich użyciu można bez obaw przebywać w miejscu uchodzącym za niebezpieczne. Skażone powietrze oraz miejsce, w którym rozprzestrzeniony jest gaz, wirus itp., to takie, w którym bezwzględnie należy nosić maskę przeciwgazową odpowiedniego rodzaju.

Miejsca, w których możemy kupić maski przeciwgazowe

Maski przeciwgazowe służą ochronie naszych dróg oddechowych oraz skóry twarzy i oczu. Można je zakupić  sklepach z odzieżą wojskową lub specjalistyczną czy militarną. Z racji tego, że w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z wieloma typami masek przeciwgazowych, ich zakup jest często zależny od miejsca, w których będzie trzeba je założyć. Obecnie mamy również możliwość zakupić wiele typów i rodzajów masek przez Internet. Z własnego doświadczenia polecamy ofertę sklepu bhp Gabi  – ochrona twarzy oraz dróg oddechowych jest niezwykle istotna, przez co zawsze powinniśmy mieć pewność, że zakupimy maskę najlepszej jakości.