Na budowie możemy potrzebować dźwigów do prac przeładunkowych i montażowych, jeżeli jednak nie chcemy lub z różnych względów nie możemy sobie pozwolić na taki zakup, warto pomyśleć o możliwości wynajęcia takiego żurawia.
Warto na budowie skorzystać z możliwości dźwigów
Żurawie samojezdne bez wątpienia ułatwią i umożliwią wykonanie wielu prac budowlanych. Należy do nich między innymi samodzielny załadunek i rozładunek materiałów budowlanych takich jak kostka brukowa i dachówki, ale także przenoszenie ich na paletach. Możliwe jest również – przy użyciu żurawia samojezdnego wyposażonego w zamykaną łyżkę – załadowanie sypkich materiałów, na przykład piasku czy żwiru. W zakres ich możliwości wchodzi jednak nie tylko podnoszenie, opuszczanie i przemieszczanie towaru, ponieważ pomagają także w wykonywaniu mniejszych prac. Bez wątpienia zastosowanie dźwigu może pomóc nam dotrzeć, bez użycia rusztowania, na pożądany poziom budynku, co umożliwia miejscowe tynkowanie, robienie drobnych napraw, poprawek w zewnętrznej części budynku, mocowanie stropów prefabrykowanych, podnoszenie skrzynki z jedną lub dwiema osobami, stawianie szkieletu budynku, a także wstawianie okien.
Obowiązki po wynajęciu dźwigu
Tak jak w przypadku każdego najmu lub wypożyczenia, należy w odpowiedni sposób zadbać o sprzęt, żeby nie został on w żaden sposób uszkodzony lub zepsuty, ponieważ w takim przypadku będziemy obciążeni kosztami naprawy. Dodatkowo, gdy garażujemy dźwig na własnym terenie, musimy zabezpieczyć go w taki sposób, aby nie tylko pozostał w nienaruszonym stanie, ale także nie został ukradziony, co mogłoby bez wątpienia w znaczny sposób obciążyć naszą kieszeń.
Podpisując umowę wynajmu, zobowiązujemy się także do używania dźwigów na dozwolonym terenie, co jest ważne między innymi podczas jego transportu do miejsca docelowego. Wszelkie odszkodowania za uszkodzenie czyjegoś mienia lub wjazd na teren zabroniony, będą pokrywane z kieszeni osoby wynajmującej pojazd.
Respektowanie powyższych zasad jest ważne, dlatego też, aby nie doszło do zniszczeń, każdy użytkownik dźwigów powinien znać treść instrukcji obsługi sporządzonej przez producenta. Znajdziemy w niej informacje, które pomogą nam uniknąć szkód i zachować odpowiednie bezpieczeństwo podczas korzystania z maszyny. Należy tutaj pamiętać o tym, że nie tylko samo poruszanie się żurawiem powinno odbywać się przy zachowaniu należytej ostrożności, ale także prawidłowy montaż i eksploracja, które są naszą gwarancją bezpieczeństwa na terenie budowy. Nie powinniśmy także używać go, gdy warunki atmosferyczne na to nie pozwalają, zbyt silny podmuch wiatru może spowodować nie tylko upuszczenie ładunku, uszkodzenie sprzętu, ale także może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia.
Dźwig, a jego przeznaczenie
Nie każdy dźwig nadaje się do takiego samego wykorzystania. Należy pamiętać, że oprócz części stałych ma on także akcesoria, które decydują o jego dodatkowych funkcjach, które w znaczny sposób mogą się nam przydać i dlatego warto upewnić się, czy wynajmowany dźwig je posiada. Przydatny może być chwytak paletowy, pompy, chłodnice, kosz osobowy, dodatkowe nogi podporowe, widły paletowe, chwytak, rotatory, wiertnica, wyciągarka, hak, zamykana łyżka do materiałów sypkich, a także podkładki pod nogi podporowe. W zależności od czynności do jakich chcemy wykorzystać tę maszynę, będą nam potrzebne inne dodatki, dlatego warto przed zakupem zastanowić się jakie funkcje dźwigu będą nam niezbędne. Powinniśmy pomyśleć o tym zawczasu, żeby nie być niemiło zaskoczonym, gdy okaże się, że w wynajętym sprzęcie czegoś brakuje.