Wynajem szalunków – łatwe i szybkie rozwiązanie podczas budowy

Materiały wykorzystywane do szalowania podczas budowy są niezwykle przydatnym elementem, dzięki któremu praca przebiega sprawnie i profesjonalnie. Dlatego liczne firmy niezmiennie zaopatrują się w odpowiednie części i korzystają z ich wynajmu. Jakiego rodzaju materiały są dostępne i kiedy się przydają? Oto co warto wiedzieć o szalunkach i o czym pamiętać podczas wynajmu. Zapraszamy do lektury.

Szalowanie, czyli deskowanie

Na początku warto streścić, czym dokładnie jest szalowanie. Jest to proces nadawania kształtu poszczególnym mieszankom używanym podczas budowy. Do szalowania używa się materiałów, które tymczasowo zastępują przyszłą konstrukcję, np. drewnianych desek, które są materiałem tak często używanym, że szalowanie otrzymało jeszcze jedną nazwę – deskowanie. Szalunki można stawiać samemu bądź wynajmować je, przy czym warto pamiętać, że profesjonalne firmy wykonują swoją pracę szybko i sprawnie, dlatego warto wydać niewielką kwotę na szybkie dostarczenie danych szalunków, niż zmagać się z materiałami samemu.

Dlaczego warto zdecydować się na wynajem szalunków?

Z całą pewnością każdy, kto przygotowuje plan budowy, zastanawia się, czy lepszym wyjściem jest znalezienie odpowiednich materiałów i postawienie szalunków samemu, czy też skorzystać z oferty firmy, która wynajmuje szalunki. Oczywiście zatrudnienie profesjonalnej ekipy wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale nie są to wydatki znaczne, a decyzja ta ma dużo zalet.

Po pierwsze, kontakt z firmą wynajmującą jest szybki – wystarczy jeden telefon, aby otrzymać dokładne informacje na temat instalacji szalunków i umówić się na ich dostawę. Co ważne, bardzo często takie zlecenie może być wykonane jeszcze tego samego, lub kolejnego dnia, dzięki czemu nie trzeba zmieniać grafiku pracowników budowy, ponieważ firmy dopasowują się do potrzeb klientów. Co więcej, oszczędzamy czas wielu osób również dzięki temu, że dostarczane materiały są kompletne, nie trzeba wyszukiwać poszczególnych części.

Szalunki budowlane

Oczywiście do zalet wynajmu szalunków należy również profesjonalna wiedza, jaką dysponują firmy. Jeśli nie jesteśmy pewni, które materiały będą odpowiednie na danym obszarze budowy, taka firma udzieli nam na ten temat wyczerpujących informacji. W ten sposób eliminujemy ryzyko niepowodzeń w czasie samej budowy. Warto pamiętać również o tym, że wynajmując szalunki od profesjonalnej firmy, mamy do dyspozycji naprawdę duży asortyment materiałów, wśród których znajdują się, na przykład, rusztowania, trójnogi, ogrodzenia tymczasowe czy płyny antyadhezyjne, a to tylko kilka przykładów.

Rodzaje szalunków

Warto wspomnieć o kilku najpopularniejszych rodzajach szalunków, jakie można wynająć u profesjonalnej firmy z branży. Podczas pracy z betonem przydają się szalunki ścienne, a z kolei szalunki stropowe odpowiadają za utrzymywanie całej konstrukcji stropu. Te ostatnie są niezbędnym elementem zarówno mniejszych, jak i większych miejsc budowy i służą jako podpora dla szalunków drewnianych. Do otworów w ścianach, które mają służyć jako okna i drzwi wykorzystuje się szalunki ścienne. Są one montowane w bardzo prosty sposób i nie wymagają dodatkowej obsługi dźwigu.

Do często używanych materiałów szalunkowych należą również różnego rodzaju płyty, na przykład płyty trójwarstwowe. Są to materiały dobrze zabezpieczane, stabilne i profesjonalnie wykonane, dzięki czemu zapewniają idealny kształt betonu. Płyty są dostępne w różnorodnych wymiarach, dlatego łatwo dopasować je do potrzeb budowy. Różnią się one również grubością.

Przed zamówieniem wybranych materiałów warto zapytać o dokładne informacje na temat oferty firmy i przedstawić potrzeby przygotowywanej przez siebie budowy. Wybór poszczególnych elementów jest dzisiaj naprawdę duży i precyzja w doborze jest niezwykle ważna.