Przemysłowe oświetlenie LED to obecnie standard, na który stawia coraz więcej małych firm produkcyjnych, jak i dużych przedsiębiorstw. Gwarantująca energooszczędność, bezpieczeństwo dla środowiska i wysoki komfort pracy technologia oświetlenia niesie za sobą wiele zalet, dzięki którym już dziś uważana jest jako jeden z najważniejszych wynalazków ostatnich lat i rozwiązanie, z którego będziemy korzystać jeszcze długo w przyszłości. Jakie zalety niesie za sobą przemysłowe oświetlenie LED i dlaczego modernizacja całej infrastruktury oświetleniowej w przemyśle jest obecnie tak potrzebna?
Zalety oświetlenia LED-owego dla przemysłu
Diody LED, będące podstawowym elementem budującym dla nowoczesnych opraw ledowych uważane są współcześnie za najlepsze źródło światła sztucznego w warunkach przemysłowych. Jako rozwiązanie bazujące na wysokiej wydajności energetycznej i niskim w stosunku do tradycyjnych świetlówek poborze energii, przemysłowe oświetlenie LED to przede wszystkim technologia oszczędna. Koszty generowane podczas oświetlania pomieszczeń za pomocą LED-ów są wielokrotnie niższe, niż w przypadku rozwiązań standardowych, co przekłada się na szybki zwrot kosztów inwestycji i zmniejszenie wydatków przedsiębiorstwa na energię elektryczną już w pierwszych latach od montażu funkcjonalnych opraw przemysłowych LED. Dioda LED może wykorzystać nawet 90% pobieranej przez siebie energii na światło widzialne, nie przekładając większości pobieranego prądu na ciepło i skracając czas rozgrzewania się do niezauważalnego minimum.
Wysoka wytrzymałość żarówek LED to kolejna z zalet, o której warto wspomnieć w kontekście oświetlenia przemysłowego LED. Tu, gdzie warunki pracy są często bardzo wymagające, właściwy wybór opraw do oświetlania pomieszczeń jest kluczowy w zapewnianiu komfortowych warunków pracy i bezpieczeństwa pracowników. Bardzo długa żywotność lampledowych sprawia, że wymiana oświetlenia na nowe jest konieczna tu kilkakrotnie rzadziej, niż w przypadku halogenów czy żarówek tradycyjnych. Szacuje się, że przy deklarowanych przez niektórych producentów 50 000 godzinach pracy pojedynczej diody, wymiana lamp na nowe może być konieczna dopiero po 5-7 latach od ich instalacji. To niezwykle wygodne, szczególnie w dużych halach produkcyjnych.
Przemysłowe oświetlenie LED – wytrzymałość i różnorodność w cenie
Polski producent oświetlenia LED, marka Globus Lighting, od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu rozwiązań z zakresu oświetlenia budynków przemysłowych, a także biur, ulic czy przestrzeni użytkowych. W jej ofercie pojawiają się więc nie lampy do zastosowań ogólnych, a rozwiązania dedykowane do specjalnych zastosowań i przystosowane do pracy w najbardziej wymagających warunkach. W przypadku oświetlenia przemysłowego jest to niezwykle ważne, bo choć można oczywiście obniżyć koszty oświetlenia poprzez wymianę stosowanych żarówek na diody LED, prawdziwe korzyści z przejścia na nowoczesną technologię są widoczne dopiero po pełnej modernizacji.
Wśród oferowanych przez markę produktów znalazły się zarówno lampy stanowiskowe, jak i specjalistyczne, zapewniające stałą pracę w chłodniach i mroźniach, kuźniach, przestrzeniach narażonych na wybuch czy tam, gdzie ryzyko uszkodzeń mechanicznych jest bardzo wysokie. Za sprawą ich przystosowania do pracy z najnowszymi systemami sterującymi, lampy te mogą być zaprogramowane tak, by zapewniały najwyższą wydajność świetlną całego budynku bez jednoczesnego doświetlania przestrzeni, które w danym momencie tego nie wymagają. Światła LED-owe włączają się od razu po wciśnięciu pstryczka na ścianie, przez co nie trzeba ograniczać się już do uruchamiania oświetlenia w hali na cały dzień jeśli nie jest to konieczne.
Listę zalet przemysłowego oświetlenia LED jest niezwykle długa, ale już same oszczędności i ekologia powinny być czynnikiem przekonujących do inwestycji w nowe rozwiązania. Korzysta na tym nie tylko środowisko, ale przede wszystkim decydująca się na modernizację firma oraz jej pracownicy, którzy mogą pracować skuteczniej i generować większe zyski, nie pracując wyłącznie na utrzymanie oświetlenia w budynku.