Badanie wodoprzepuszczalności betonu – metody, normy

Branża budowlana jest jedną z najbardziej rozbudowanych branż w dzisiejszych czasach.

Można by powiedzieć, że to nic dziwnego, ponieważ wielu czynności związanych z budownictwem łatwo jest się nauczyć i nie trzeba do tego ukończenia wieloletnich i kosztownych uniwersytetów czy szkół. Czy aby na pewno?

Istnieje wiele odnóg budownictwa, w których wymaga się od pracowników nie tylko konkretnych umiejętności, ale także wiedzy i znajomości pewnych metod wykonywania pracy. Jedną z tych dziedzin jest na przykład badanie wodoprzepuszczalności betonu.

Nie da się ukryć, że beton jest niezwykle potrzebnym i użytecznym surowcem w budownictwie, a im bardziej wymagający projekt, tym beton powinien być wyższej jakości.

Badanie betonu

Aby sprawdzić, czy beton spełnia wszystkie wymagania do budowy przeprowadza się analizę jego materiału pod kątem tego czy nadaje się jako budulec np. do domów, bloków, centrów handlowych czy zwykłych prac remontowych.

Warto jednak zaznaczyć, że mieszanki betonowe używane przy pracach zlecanych przez ośrodki publiczne, czyli po prostu służące dużo większej liczbie osób powinny spełniać wymogi najwyższych norm.

Jakie badania betonu wyróżniamy?

Jak widać, analiza przeprowadzana na tym budulcu musi być bardzo dokładna, a co za tym idzie wieloaspektowa. Do najczęściej przeprowadzanych badań betonu  można zaliczyć:

  • wytrzymałość,
  • nasiąkliwość,
  • wodoszczelność (wodoprzepuszczalność),
  • zginanie,
  • rozciąganie,
  • gęstość,
  • sprawdzanie zawartości powietrza,
  • lepkość,
  • mrozoodporność,
  • trwałość.

Warto jednak dodać, że nie wszystkie firmy przeprowadzające takie badania mają w swoich usługach wszystkie z wymienionych powyżej.

Natomiast beton mający zostać głównym surowcem budowy powinien przejść ich jak najwięcej, by jej zleceniodawcy mieli pewność, że firmy budowlane korzystają z jakościowych materiałów, które przysłużą się na wiele lat.

Badanie wodoprzepuszczalności

Wiadomo, że sprawdzanie trwałości czy wytrzymałości betonu to jedne z najbardziej oczywistych badań, jednak mało kto słyszał o równie istotnym badaniu wodoprzepuszczalności tego materiału.

Wykorzystuje się do niego sześcienne próbki betonu z tej samej partii i przeprowadza się je w specjalnych urządzeniach, które są zasilane wodą w ich górnej części. Woda ta znajduje się pod ciśnieniem, które powinno stopniowo się zwiększać co 24 godziny. Końcowe ciśnienie odpowiada stopniowi wodoszczelności – powinno się je utrzymać przez następne 24 godziny.

Badanie kończy się, gdy 2/3 z 6 próbek osiągną stopień wodoszczelności (o którym więcej za chwilę) lub gdy wykażą oznaki przesiąkania wody.

Warto dodać, że temperatura w pomieszczeniu nie powinna być większa niż 18°C i mniejsza od 2°C.

Jakie normy musi spełniać beton?

Stopień wodoszczelności betonu określa się za pomocą wskaźnika ciśnienia „i” (stosunek wysokości słupa wody do grubości pojemnika) oraz rodzaju parcia wody (W2/4/6/8/10/12 – liczba przy literze oznacza dziesięciokrotną wartość ciśnienia wody w MPa działającego na sześcian). Normy wyglądają zatem następująco:

W2 – 0,5-5

W4 – 6-10

W6 – 11-15

W8 – 16-20

W10 – 21-40

W12 – ponad 40

badanie betonu

Kto realizuje takie badania?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nie każda firma budowlana jest w stanie zapewnić możliwość jego wykonania badania betonu, dlatego najlepiej jest poszukać laboratorium drogowego czy po prostu firmy, która posiada sprzęt służący do analizy materiału betonowego (np. aparat do badania wodoszczelności betonu) i odpowiednio wykwalifikowany personel, który owe badania przeprowadzi.

Można zatem zauważyć, że w branży budowlanej potrzebne są nie tylko osoby mające wybudować dany obiekt, ale również badacze, dzięki którym zleceniodawcy mają pewność, że budynek, w którego budowę inwestują, będzie stworzony z materiałów najwyższej jakości.

W ramach ciekawostki warto dodać, że budownictwo bardzo się rozwija i współczesne projektowanie betonów opiera się już o wysoką technologię, która pozwala tworzyć ten budulec na podstawie wytrzymałych, trwałych, wodoszczelnych i odpornych na mróz elementów konstrukcyjnych. Dlatego też być może za niedługo badanie betonu nie będzie sprawiało najmniejszych problemów, ponieważ jego producenci będą w stanie zagwarantować jego najwyższą jakość w każdym aspekcie.