Dlaczego warto zrobić kurs na spawacza?

Kursy na spawacza są obecnie organizowane w wielu ośrodkach szkoleniowych. Ich popularność spowodowana jest dużym zapotrzebowaniem na spawaczy na rynku pracy. Wiele osób jednak podejmuje się zdobycie certyfikatu ze względu na poszerzenie swoich umiejętności, które są pomocne np. podczas wykonywania codziennych prac. Dlaczego warto zdobyć taką wiedzę praktyczną?

Dlaczego ukończenie kursu na spawacza jest dobrym pomysłem?

Obecnie w Polsce panuje olbrzymi deficyt specjalistów spawaczy. Duże zapotrzebowanie na fachowców gwarantuje, że po ukończonym kursie prawdopodobieństwo znalezienia pracy będzie znacznie większe. W Polsce w zależności od umiejętności i doświadczenia spawacze mogą zarabiać od 2000 do 4000 złotych. W przypadku gdy dana osoba pracuje już na konkretnym stanowisku, dodatkowe umiejętności mogą przyczynić się do uzyskania awansu lub podwyżki.

Warto również wiedzieć, że spawaczy brakuje również za granicą. Wiele osób, które ukończyły kursy na spawacza decyduje się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Ponadto zdecydowanie się na wzięcie udziału w kursie na spawacza może być również wykorzystane dla samego siebie. Często kursanci egzamin w celu zdobycia umiejętności, które przydadzą się np. w trakcie prowadzonych prac przydomowych.

Ze szkolenia warto skorzystać także myśląc o przyszłości. Być może umiejętności spawacza przydadzą się podczas zmiany pracy, gdzie będą one wymagane lub w przypadku gdy będzie konieczność przebranżowienia się i rozpoczęcia pracy na zupełnie innym stanowisku.

spawacz podczas pracy

Jakie rodzaje kursów na spawacza oferują ośrodki szkoleniowe?

Ośrodki szkoleniowe dostosowują swoją ofertę zarówno dla osób, które posiadają już doświadczenie i pewne zaawansowane umiejętności w spawaniu, jak i dla tych, który stawiają w tej dziedzinie pierwsze kroki.

Podstawowymi kursami oferowanymi przez ośrodki są szkolenia ręcznych przecinaczy palnikiem tlenowo-acetylenowym, szkolenia na spawaczy ręcznych w metodach 311- G (spawanie gazowe), 111- MMA (spawanie elektrodą otuloną), 131- MIG (spawanie półautomatyczne aluminium), 135- MAG (spawanie półautomatyczne stali drutem litym), 141- TIG (pawanie w osłonie argonu), 136- MAG (pawanie półautomatyczne stali drutem rdzeniowym). Każdy kurs zakończony jest egzaminem , a w przypadku pozytywnego zdania testu przez kursanta wręczany jest oficjalny certyfikat. Ośrodki szkoleniowe prowadzą również egzaminowanie spawaczy na certyfikaty UDT-CERT (Urzędu Dozoru Technicznego ), TÜV (Technischer Überwachungs Verein) , TDT (Transportowego Dozoru Technicznego). Każdy kurs składa się zarówno z części teoretycznej jak i praktycznej. W pierwszej części kursu podstawowego każdy kursant zdobywa niezbędną wiedzę, bez której nie możliwe jest podjęcie dalszych etapów szkolenia. W części praktycznej zdobywa się już konkretne umiejętności lutowania, zgrzewania i spawania. Praktyka pozwala na połączenie wcześniej zdobytej wiedzy z manualnymi zdolnościami. Podczas szkolenia uczestnicy mają szansę pracować na różnorodnych materiałach co gwarantuje im zdobycie rozległej wiedzy, która z pewnością przyda się po zakończeniu kursu.  Decydując się na wzięcie udziału w kursie na spawacza koniecznie należy sprawdzić, czy dany ośrodek gwarantuje każdemu kursantowi, który pozytywnie zda egzamin końcowy oficjalny certyfikat. W Polsce uprawnienia spawaczom nadają trzy instytucje: Instytut Spawalnictwa w Gliwicach, Urząd Dozoru Technicznego oraz Polski Rejestr Statków. Długość trwania kursów może znacznie się różnić w zależności od formuły szkolenia. W przypadku kursu ciągłego trwającego kilka dni pod rząd, czas ten będzie znacznie krótszy. Decydując się na szkolenie weekendowe, prawdopodobnie konieczne będzie poświęcenie jednorazowo kilku godzin więcej.