Pompy przemysłowe stosowane są w przypadkach, gdy konieczne jest dostarczanie lub transportowanie wody w różne miejsca. W znacznej większości miejsca te oddalone są od siebie o kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Przepływ wody lub innego rodzaju cieczy musi zostać odpowiednio zorganizowany. Transport cieczy musi być maksymalnie wydajny. W celu uzyskania należytej jakości oraz wydajności urządzeń, stosuje się pompy przemysłowe o danym zastosowaniu. Każdy rodzaj pomp przemysłowych posiada swoje zastosowania, odmiany, rozmiary oraz parametry i wymagania.
W dzisiejszych czasach, możemy znaleźć pompę praktycznie do każdego zadania. Każda firma ma więc możliwość zakupienia lub wynajęcia pompy przemysłowej, które służą do transportu wody, niebezpiecznych substancji chemicznych czy lepkich cieczy.
Kupując odpowiednią pompę przemysłową, konieczne jest to, by skupić się przede wszystkim na jej zastosowaniu. Nie można jednak zapomnieć o producencie, roku produkcji oraz materiałach, jakich użyto do budowy danej pompy. Trzeba również pamiętać o tym, że w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, można liczyć na fachową poradę pracownika danej firmy, która sprzedaje różne pompy.
Jak działają pompy przemysłowe?
Technologia płynów wymaga zastosowania jak najlepszych produktów. Pompy stosowane są w przemyśle od wielu lat. Pompowanie cieczy jest czynnością, przy której pracuje dodatkowo wiele innych urządzeń.
Każda pompa przemysłowa ma podstawowe zadanie – dostarczanie wody lub innego rodzaju cieczy do wielu różnych procesów.
Od strony fizycznej – pompa przemysłowa działa na zasadzie różnicy ciśnień. Różnica ta zachodzi pomiędzy dwoma stroną ssawną (wlotem do pompy) i tłoczną (wylotem z pompy). Różne poziomy oraz siły ciśnienia pozwalają na transportowaniu cieczy różnego rodzaju. Działanie pompy, mówiąc w skrócie, to przekazanie całej mechanicznej siły poprzez:
- Tłok,
- Wirnik,
- Membranę.
Różnice pomiędzy ciśnieniem w dwóch stronach pompy istnieją po to, by umożliwić sprężenie cieczy. By została umożliwiona praca pompie, konieczne jest jej zalanie. Oznacza to, iż niektóre elementy pompy muszą być wypełnione cieczą. Są to: tak zwana przestrzeń robocza pompy oraz ssawny rurociąg. Do tego, rurociąg ssawny musi zostać odpowietrzony w momencie, gdy pompa jest w rozruchu.
Jako że istnieje wiele odmian pomp przemysłowych, konieczne jest dokonanie odpowiedniego wyboru pompy. Należy więc we właściwy sposób dobrać pompę według jej parametrów.
Zastosowania pomp przemysłowych
Pompy przemysłowe znajdują swoje zastosowanie w wielu miejscach. Dostarczanie wody oraz jej dystrybucja jest istotnym procesem w dzisiejszym świecie – firmy, które produkują pompy przemysłowe, zapewniają duży wybór i możliwość dopasowania odpowiedniej pompy do typu wykonywanych prac.
Pompa przemysłowa może zostać wykorzystana np. do pompowania wody i szlamu. Szlam, który zostaje wessany przez pompę, musi być odwodniony, żeby mógł być odseparowany od danego środowiska. Oczyszczanie gazów to kolejna czynność, jaką wykonuje pompa przemysłowa. Woda, która jest transportowana, wykorzystywana jest do oczyszczania np. gazów spalinowych.
Inne wykorzystanie pompy przemysłowej to chłodzenie oraz czyszczenie. Woda musi być dostarczana do fabryk, kopalni oraz do zakładów produkcyjnych. Wykorzystuje się ja do gaszenia pieców oraz do chłodzenia różnych stalowych obiektów.
Pompy przemysłowe różnych odmian, stosuje się również w celu pozbywania się zgorzelin, pobierania wody z tzw. odstojników czy w oczyszczalni ścieków. Wszelkie czynności związane z ujęciami wody, pompowaniem i odprowadzaniem jej, wymagają zastosowania odpowiedniego rodzaju pomp przemysłowych.