Ciągniki są najważniejszymi maszynami w każdym gospodarstwie rolniczym.
Używane są przy większości prac w polu, ale nie tylko, ponieważ równie dobrze mogą sprawdzić się w innych zadaniach, co czyni je bardzo uniwersalnymi maszynami.
Ciągniki konstruowane są w taki sposób, aby sprostać ciężkim zadaniom, które często muszą wykonywać w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych i przy wysokim stopniu zapylenia. Jednym z ważniejszych elementów ciągnika są wszelkiego rodzaju układy hydrauliczne, które sprawiają, że ciągnik może wykonywać ciężkie prace bez potrzeby zużywania dodatkowej energii. Układy te są bardzo wytrzymałe, jednak zdarza się, że ulegną awarii.
W niektórych sytuacjach naprawa może się ograniczać do wymiany jakiegoś niedrogiego elementu, ale czasami awaria układu hydraulicznego może unieruchomić ciągnik na wiele dni i zmusić właściciela do skorzystania z usług profesjonalnego serwisu, specjalizującego się w tego typu usterkach.
Układy hydrauliczne w ciągnikach
Hydraulika wykorzystywana jest w rolnictwie od bardzo dawna, przede wszystkim z powodu swojej wydajności i uniwersalności. Ciągniki wyposażone w różnego rodzaju układy hydrauliczne nie potrzebują dodatkowego źródła prądu do ich obsługi, co pozwala na wykorzystywanie ich w wielu zastosowaniach.
Hydraulika w ciągniku umożliwia regulowanie w sposób płynny prędkość pracy, co sprawia, że elementy ciągnika działające w oparciu o układ hydrauliczny są bardzo precyzyjne i wydajne. Układy hydrauliczne w ciągnikach potrafią wytwarzać bardzo dużą siłę, co sprawia, że są bardzo funkcjonalne.
Dzięki temu bardzo często wykorzystuje się je nie tylko w ciągnikach, ale także w innych maszynach i pojazdach, zarówno rolniczych jak i tych pracujących w innych dziadzinach przemysłu.
Najczęstsze przyczyny usterek układów hydraulicznych w ciągnikach
Pomimo że układy hydrauliczne są bardzo wydajne i wytrzymałe na duże obciążenia, mogą one ulec awarii. Przyczyną nieprawidłowej pracy układu hydraulicznego może być niewielka usterka, którą w łatwy i tani sposób można usunąć, ale czasami sytuacja jest poważniejsza i wtedy nie obędzie się bez wizyty w serwisie, który specjalizuje się w naprawach tego typu układów.
W sytuacji, gdy podnośnik hydrauliczny ciągnika nie chce się podnieść, może to świadczyć o awarii układu hydraulicznego, odpowiedzialnego za jego pracę. W takiej sytuacji bardzo często powodem awarii może być niedostateczny poziom oleju w układzie lub dźwignia zewnętrznego układu ustawiona w złej pozycji. W takiej sytuacji warto sprawdzić poziom oleju w układzie i jeśli jest go za mało, dolać odpowiednią ilość.
W przypadku gdy podnośnik podnosi się zbyt powoli lub zatrzymuje się w trakcie, również może to świadczyć o zbyt niskim poziomie oleju w układzie. W sytuacji, gdy podnośnik hydrauliczny opada, przyczyną tego problemu może być nieszczelność układu hydraulicznego.
Najczęściej jest to spowodowane nietrzymaniem ciśnienia w układzie, za co odpowiadają zużyte pierścieni tłokowe lub nieszczelny zawór bezpieczeństwa cylindra. Należy zweryfikować czy przyczyną problemu jest jeden z tych elementów i w razie konieczności wymienić go na nowy.
Gdy sprawdzenie szczelności układu hydraulicznego wykluczy ten problem, może to oznaczać, że usterka jest zdecydowanie poważniejsza i w takiej sytuacji nie obędzie się bez wizyty w serwisie specjalizującym się w naprawach układów hydraulicznych ciągników.
Jak wygląda i ile kosztuje naprawa układów hydraulicznych ciągników?
W niektórych sytuacjach usterkę układu hydraulicznego można usunąć samemu np. gdy powodem jest zbyt niski poziom oleju w układzie. Jednak w przypadku poważniejszej awarii warto skorzystać z usług serwisów, które specjalizują się w naprawach układów hydraulicznych ciągników i oferują naprawę pogwarancyjną. Dzięki oddaniu ciągnika w ręce profesjonalnych serwisantów będzie on mógł bardzo szybko wrócić do pracy.
Warto pamiętać o tym, że w sytuacji awarii układu hydraulicznego, nie należy używać ciągnika, ponieważ może to doprowadzić do dalszych uszkodzeń układu, co znacząco podniesie koszty naprawy.
Cena naprawy może być bardzo różna i zależy od przyczyny awarii, ale niestety koszty tego typu usług są zazwyczaj spore. Odpowiednie dbanie o układ hydrauliczny podczas jego pracy, sprawi, że nie trzeba będzie korzystać z usług serwisu i tym samym narażać się na spore koszty naprawy.